Spravedlnost v ohrožení: Babišovi hrozí obžaloba a najednou se mění ministr za Zemanovu poradkyni

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie (ČTK)

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie | FOTO: ČTK

Ve středu se na veřejnost dostala zpráva o ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a doporučení policie o podání obžaloby na Andreje Babiše. Ve čtvrtek ministr spravedlnosti Kněžínek oznamuje, že podává demisi. Nečekaně, bezdůvodně, pro někoho nepochopitelně. Přesto podezřele, i proto, že nahradit ho má Marie Benešová, členka poradního týmu prezidenta Zemana, která si myslí, že Čapí hnízdo je kauza na objednávku.

Jan Kněžínek oznámil, že demisi podal ze své vlastní vůle, ale dá se spekulovat o tom, že mu konec výrazně doporučil Andrej Babiš. Současný ministr totiž rozhodně nebyl na seznamu těch, kteří by měli vládu v nejbližší době opustit. Jeho práci nekritizovala žádná parlamentní strana, což je u Babišových ministrů výjimkou. Nastal ovšem zvrat, který málokdo čekal.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch  (ČTK)

Policie doporučila, aby kvůli dotačnímu podvodu byla podána obžaloba na premiéra, jeho manželku i dvě děti z prvního manželství. A to si zřejmě vyžádalo rychlý a rázný krok, který by měl možné problémy Andreje Babiše zastavit.

Marie Benešová jako poradkyně Miloše Zemana rozhodně nebude tou, která by jakkoliv tlačila na státní zastupitelství, aby se kauza Čapí hnízdo rychle vyřešila. Podle některých médií se spíš může stát, že Benešová začne měnit lidi na vysokých pozicích na zastupitelstvích. Dobře se například ví o jejím nepřátelství s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

O jasném plánu, který byl aktivován kvůli konci vyšetřování Čapího hnízda, jak vyměnit ministra spravedlnosti značí i fakt, že Benešová hned dnes navštívila prezidenta, aby se mu „představila“ a Zeman byl ihned rozhodnut, že ji jmenuje.

Vzhledem k tomu, že prezident již nejednou zkoušel ovlivňovat justici přes svého kancléře Vratislava Mynáře, není nereálné, že by se u své přítelkyně „přimluvil“ i za Babiše a pokusil by se tak ovlivnit konečný výsledek kauzy padesátimilionového dotačního podvodu.

Zároveň se tak zvyšuje vliv Miloše Zemana na Babišovu vládu. Po Miroslavu Tomanovi totiž přijde do kabinetu další člověk, který je intenzivně napojen na hlavu státu a bude plnit přání, která budou z Hradu komunikována.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]