Správná škola začíná v osm. To si, milé děti, zapište za uši

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Duch Františka Josefa se nadále vznáší nad českou krajinou. Ač se za posledních třicet let změnilo v české společnosti takřka vše, včetně životního rytmu našich dětí, které rozhodně nechodí do hajan po večerníčku jako generace jejich dědečků a pradědečků, jedna věc zůstává neměnná – škola začíná v osm jako v dobách stařičkého mocnáře. A tak nevyspalé a unavené děti svádějí každé ráno svůj osudový boj s nemilosrdným budíkem, respektive vyhrávajícím smartphonem (pokrok je pokrok) jen proto, že „to tak vždycky bylo“ a vůbec, „je to tak správné“.

„Císař vstával o půl čtvrté hodině ranní a sotva se oblékl a pomodlil, usedl okamžitě za psací stůl, aby vyřizoval akta,“ vypravuje ve svých pamětech vydaných poprvé v roce 1929 Eugen Ketterl, osobní komorník Františka Josefa I. Zároveň popisuje, jak neradi, leč bez nároku na jakoukoli úlevu či výjimku se železnému řádu panovníka-superskřivana přizpůsobili jeho nejbližší spolupracovníci, potom spolupracovníci těchto spolupracovníků, celý vídeňský dvůr, státní byrokracie a nakonec, protože František Josef vládl požehnaných osmašedesát let, i celá monarchie, včetně českých zemí.

Samozřejmě je v takovém tvrzení hodně nadsázky. Skutečností však zůstává, že děti chodí do školy na stejně brzkou hodinu jako v dobách, kdy neexistoval elektrický proud, televize, natož počítače. A zatímco většina dospělých během uplynulých třiceti let v mnohém svůj životní rytmus proměnila (alespoň ve městech dnes běžně začíná pracovní doba o deváté), dětem tuto výsadu, zdá se, nemíní dopřát.

Úvahy o posunutí začátku školní výuky, jak je minulý týden přednesl ministr školství Vladimír Balaš s tím, že „jsou výzkumy, které říkají, že když děti chodí do školy později, prokazatelně podávají lepší výkony“, jsou bezesporu tradiční náplní tuzemské letní sezony. Podobně jako zprávy o přemnožení nebezpečných sinic na českých koupalištích či prvorepublikové telegramy z Jadranu hovořící o českých učitelkách napadených žraloky.

Člověk se až zdráhá vynesenou kartu zvednout a téma – po kolikáté už za posledních třicet let – rozvíjet. Zejména to platí při…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články