Sprosté nadávky a žádné otázky na bývalého premiéra. Babišův pořadatel během kampaně ve Zlíně vyháněl kritiky

Protestující občané na Babišově mítinku ve Zlíně, 24. 11. 2022 (Milan Kubelka/ se svolením)

Protestující občané na Babišově mítinku ve Zlíně, 24. 11. 2022 | FOTO: Milan Kubelka/ se svolením

Bývalý předseda vlády vyrazil na okružní jízdu s prezidentskou kampaní. Ve Zlíně, kam přijel 24. listopadu, se na jeho mítink v hotelu dostavili i odpůrci. A přestože akce byla avizována jako veřejná, kriticky naladěné občany odmítal pořadatel vpustit. Pak sice ustoupil, ale pokládat předsedovi hnutí ANO a toho času obžalovanému kandidátovi na Hrad otázky jim poslanec Novák (ANO) zakázal. Z řad příznivců, kteří se tázat směli, se na ně sypaly sprosté nadávky.

„Přijďte se potkat a říct si, co dál s naší zemí a co vás trápí. Těším se na debatu.“ Těmito slovy zve tým Andreje Babiše, předsedy hnutí ANO, kandidáta na post prezidenta republiky a obžalovaného v kauze Čapí hnízdo v jedné osobě, na setkání s občany, které aktuálně pořádá v mnoha různých městech a obcích. Legendární obytný vůz, na němž tváře lidí spjatých s hnutím ANO, ale vydávaných za běžné nespokojené občany vystřídala podoba samotného Babiše, už je jen dekorací. Besedy se teď konají v restauracích a podobných vnitřních prostorách. Ve čtvrtek 24. listopadu se jedna taková odehrála v hotelu Zlín ve stejnojmenném východomoravském městě.

()

Žádné dotazy pokládat nebudete

Jako na mnoha jiných štacích předtím přišli svůj názor vyjádřit i Babišovi kritici. Lidé, kteří si nepřejí, aby se bývalý agent StB a člověk, který stojí před soudem, stal hlavou našeho státu a usedl na Hradě. Dostavili se s protestními nápisy, například „Andrej Babiš je totalitní škodná v demokratickém revíru“ nebo stručným „Prezidentem neBureš“ – v narážce na Babišovo krycí jméno Bureš, pod nímž byl s číslem 25085 ve spisech komunistické Státní bezpečnosti veden jako agent.

„Jen co jsme vstoupili do sálu, přišel k nám poslanec Marek Novák z hnutí ANO a stručně oznámil, že žádné dotazy panu Babišovi pokládat nebudeme,“ líčí celou událost přímý účastník Milan Kubelka. Ptát se nesmějí z toho důvodu, jak zákonodárce později vysvětlil, že je předem jasné, koho budou volit. Míněno samozřejmě, že pan Babiš to nebude.

Jeden z pořadatelů pak těmto nespokojeným občanům sdělil, že je taky mohou ze sálu vyvést, protože prý jde o soukromou akci určenou pouze pro příznivce. Nic takového se však na pozvánkách, veřejně šířených zejména přes sociální sítě, neuvádí. Naopak, stojí na nich, že se pan Babiš těší na debatu a že se občané mají přijít svěřit se svými problémy.

Babišovi fanoušci se ovšem s jeho kritiky pustili do debaty. Přesvědčovali je, plamenně a ne vždy úplně slušně, například o tom, že vláda chce lidem „ukrást důchody“, které jim podle diskutujících „dal pan Babiš“. Dál se je třeba pokoušeli přesvědčovat, že Babiš nikdy žádným estébákem nebyl, a opakovali jeho mantru, že „všechny soudy vyhrál“. Pravda je ale taková, že verdikt o tom, že byl u StB veden neoprávněně, kterého se Andrej Babiš domáhá, žádný soud dosud nepotvrdil.

Byli jsme terčem hrubých urážek, líčí účastník

Kromě ostrých výměn názorů došlo ale, jak je na Babišových mítincích smutným, leč ustáleným zvykem, i na fyzickou agresi, kdy se skalní fanoušci pokoušeli vytrhnout odpůrcům kartony s kritickými nápisy z rukou. A jako vždy létaly z jejich řad i nadávky a vulgarity těžkého kalibru, a to i vůči ženám. Přítomní politici z hnutí ANO se jen usmívali.

(Týdeník FORUM)

„Byli jsme terčem hrubých urážek,“ líčí dění v sále Kubelka. „Atmosféra kolem nás byla místy hodně hustá.“ Necelá desítka studentů, kteří podle svých slov původně přišli jen ze zvědavosti, ale poté se přidali ke kritikům, schytala od osazenstva převážně důchodového věku nadávky typu smrad či usoplenec. Na jejich adresu ze sálu zazněl i svérázný výkřik „Komunismus na vás!“. Ten se dá jenom těžko vyložit jinak než tak, že voliči bývalého člena komunistické strany a agenta StB Babiše teskní po časech, kdy totalitní režim uměl s mladými rebelujícími „máničkami“ řádně zatočit.

Andrej Babiš od mikrofonu odrecitoval skoro všechno, co na svých zastávkách opakuje neustále. Fialova vláda nic nedělá, nestará se české občany, ale o cizí, jeho, míněno Babišova, vláda se starala a hlavně on sám, on dával lidem. Lítostivým hlasem si postěžoval, že se s ním premiér Fiala nebaví, protože prý chce mluvit jen o Ukrajině. K tomu Babiš přidal již osvědčené řeči o údajně prolhané České televizi. Do svých promluv se i přes jejich nesčetné opakování zamotával a oblažil posluchače i perlou typu, že Evropa je jako keltská země uprostřed moře – „znátě Asterix a Obelix?“.

Aneta Maléřová, účastnice protestu ve Zlíně, ke svým důvodům pro deník FORUM 24 uvedla: „Přejeme si, aby se prezidentem stal čestný, pravdomluvný člověk, a ne donašeč komunistického režimu usvědčený z lhaní nejen soudem, ale i nespočetněkrát veřejností a nyní souzen za krádež evropských dotací. Přejeme si, abychom mohli svému prezidentovi věřit, a musí to být člověk, který národ spojuje, a ne rozděluje. Chceme prezidenta, za kterého se nebudeme muset stydět, což Babiš rozhodně nesplňuje.“

Jak to tedy všechno je? Potkat se a říct si, co koho trápí, jak čteme na pozvánkách prezidentského kandidáta hnutí ANO? Co ale mají dělat ti, pro které je tím problémem a trápením právě on, Andrej Babiš a jeho touha vyhnout se trestu a současně znovu ovládnout republiku pro změnu z Pražského hradu? Ti s ním o tom, jak se zdá, mluvit nesmějí. Zakázáno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články