
Ben Hodges FOTO: USOSCE / Colin Peters / se souhlasem
FOTO: USOSCE / Colin Peters / se souhlasem

Nastupující prezident Trump se musí vyhnout sepsání mírové dohody s Putinem, která by odpovídala parametrům smlouvy Chamberlaina s Hitlerem před druhou světovou válkou. Důrazně před tím varoval bývalý velitel amerických sil v Evropě, generálporučík Ben Hodges. Podle něj taková dohoda s železnou jistotou povede k obnovení ruské agrese do několika let a tentokrát ji Rusko doplní rovněž o útoky na logistická vojenská centra na územích NATO, aby zabránilo Západu reagovat. Jediná cesta k trvalému míru je podle Hodgese zničení ruské ekonomiky ze strany Západu, aby Putin pochopil, že napadat zdánlivě slabší sousedy se nevyplácí.
Ponechání dvaceti procent Ukrajiny momentálně obsazených ruskými vojáky Moskvě bude znamenat, že Rusko během dvou let přezbrojí a rozpoutá nový, ještě ničivější konflikt, varoval Hodges v rozhovoru pro deník The Sun. Dodal, že tentokrát bude vážně ohrožena celá Evropa. Putin se totiž nezastaví. „Nikdo by se neměl nechat ošálit tím, že vyjednané uspořádání, kdy dojde k zastavení boje a Rusko si ponechá to, co má, bude znamenat, že s tím Rusko bude konečně spokojené,“ řekl.
Generál uvedl, že Trump by neměl Putinova slova během jednání nikdy brát zcela vážně, a zmínil své obavy z toho, že Rusko bude dohodu porušovat. „Nikdy nedodržovali dohody, a dokud tu nebude velmi přísný protokol dohledu, neměli bychom být tak naivní, abychom věřili, že tentokrát se Rusko zachová jinak, ať už předmětem dohody bude cokoli,“ prohlásil.
Za dva roky lépe a tvrději
Právě proto si Hodges myslí, že Rusko nedodrží ani mírovou dohodu o Ukrajině. „Západ by neměl být tak naivní a myslet si, že Putin neporuší jakékoli mírové ujednání a nezahájí další útok na Ukrajinu,“ řekl generál, který je toho názoru, že tentokrát se již bude jednat o útok nejen proti Ukrajině, ale i na proti celému východnímu křídlu NATO a tamním členským zemím.
Putin podle něj zužitkuje tuto šanci k doplnění sil a k přezbrojení. Následně využije obsazená území Ukrajiny a také Bělorusko jako odrazový můstek pro další fázi invaze. Ta bude navíc podle Hodgese mít podstatně komplexnější rozsáhlejší charakter, než měla plnohodnotná invaze v roce 2022.
Rusko zaútočí na západní logistiku
„Rozhodně bychom měli předpokládat, že Putin odpálí raketové údery nejen proti Ukrajině, ale možná dokonce také proti zemím NATO, aby vyřadil naši dopravní infrastrukturu,“ domnívá se generál s tím že Putin si uvědomuje klíčovou roli rychlých posil při obraně území před nepřátelským útokem.
„To znamená, že letiště a přístavy podél celého východního křídla NATO od Finska až do Polska a Rumunska, které jsou kriticky důležité pro rychlé posílení, by byly cílem kinetických nebo kybernetických útoků,“ popsal. Cílem Rusů by se pravděpodobně staly také vlaky a konvoje transportující vojenské vybavení a munici na frontu z Polska na Ukrajinu.
Hodges zároveň varoval, že Evropa stále nemá dostatek protivzdušné obrany, aby se proti ruskému úderu ubránila. „Pokud by prý Putin učinil to hrozivé rozhodnutí napadnout opět Ukrajinu, již by učinil i to strašlivé rozhodnutí napadnout evropskou a dopravní infrastrukturu,“ řekl generál, který zdůraznil stupňující se ruské hybridní útoky mj. v Baltském moři, které mají za cíl rozdělit USA a jeho evropské spojence v rámci NATO. Rusko v tomto směru podle něj kopíruje doktrínu Sovětského svazu během tzv. studené války.
K dalšímu útoku podle Hodgese nevyhnutelně dojde, pokud Západ nepřesvědčí Putina, že veškeré podobné pokusy jsou předem odsouzeny k nezdaru. Jedinou cestou ze začarovaného kruhu ven je podle něj zničení ruské ekonomiky rukou Západu a výsledek války v podobě ukrajinského strategického vítězství nad Ruskem.
Příměří je jediná Putinova šance
Prezident Trump by si toto všechno měl podle jeho mínění uvědomovat zejména během případných jednání, protože je v mnohem mocnější pozici než jeho ruský protějšek. Ten je v nevýhodě po ztrátě více než osmi set tisíc vojáků ve válce, která mu přinesla s ohledem na vynaložené zdroje jen málo dobytého území.
Jedinou nadějí Putina podle Hodgese nyní je, že Západ vše rychle ukončí a uzavře dohodu, která „Rusko odmění za veškerou jeho agresi“, a to tím, že si podrží nadvládu nad Krymem a dalších dvacet procent obsazených ukrajinských území.
Putin přitom podle něj spoléhá na úzkostnou touhu podstatně mocnějšího Západu válku na Ukrajině ukončit, na nedostatek jeho politické vůle, na jeho neschopnost seriózně odpovědět na to, co Putin proti Ukrajině podnikl, a především na neschopnost pochopit, že je jeho bytostném zájmu pomoci Ukrajině ke skutečnému vítězství. Pouze to by přitom ruský režim přesvědčilo, že by měl nadále setrvávat uvnitř svých vlastních hranic, uzavírá Hodges.