Sputnik V u nás zatím dolétal. Rusové dodali mizernou dokumentaci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Státní ústav pro kontrolu léčiv prostudoval materiály k ruské vakcíně Sputnik V. S připomínkami je předal Úřadu vlády. Radiožurnálu to potvrdila ředitelka ústavu Irena Storová. Podle ní dokumenty nestačily k tomu, aby ústav mohl vakcínu posoudit. Tím se dost zadrhne postup podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který mínil, že by se do Česka mohla vakcína Sputnik V dovézt v rámci klinického testování. I to by ale musel povolit SÚKL. 

„Klinické testování Sputniku V zatím neprobíhá. Státní ústav pro kontrolu léčiv nejdřív musí dostat žádost a spolu s ní i potřebné dokumenty a informace o konkrétním léčivém přípravku, aby ji mohl posoudit. Nic takového ale k dispozici nemá. ‚Žádný oficiální proces pořád nezačal. Neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie,‘ řekla Radiožurnálu ředitelka ústavu Irena Storová. Co ale má k dispozici, to jsou materiály k vakcíně Sputnik V, které lékový ústav prostudoval a připomínkoval. ‚Naše připomínky jsme předali Úřadu vlády, který nás požádal o tuto odbornou konzultaci, a nemáme na ně v tuto chvíli žádnou zpětnou vazbu,‘ dodala Storová. Podle ředitelky ale dokumenty rozhodně nestačily k tomu, aby mohl dát lékový ústav například k použití vakcíny výjimku. Měly totiž desítky stran, u podobných léčivých přípravků jich ale bývají i desítky tisíc.“

FORUM 24 (archiv)

Takže to vypadá, že tady Sputnik V zatím dolétal a dopípal. Opakuje se to, co už zažili v Brazílii a na Slovensku. Špatná dokumentace. Pro blízké i vzdálené zahraničí to má být zřejmě dost dobré.

Brazilský zdravotnický orgán Anvisa v pondělí pozdě večer prohlásil, že nedoporučí dovážet vakcínu Sputnik V vyvinutou Ruskem. O vývoji referoval v pondělí web Nytimes.com. Podle něj úřad Anvisa však prohlásil, že na Sputniku V nebyly provedeny důležité bezpečnostní testy a že přetrvávají otázky ohledně vývoje, bezpečnosti a výroby vakcíny. Údaje o účinnosti vakcíny byly „nejisté“, uvedl Gustavo Mendes Lima Santos, manažer orgánu Anvisa pro medicínu a biologické produkty. V dlouhé prezentaci se toto rozhodnutí vysvětluje. Prezentace uvedla, že existují „zásadní otázky“, které zůstaly nezodpovězeny, včetně obav z možných nežádoucích účinků, jako je srážlivost krve.

Totéž na Slovensku. Teď už bývalý premiér a šéf strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič osobně vítal zásilku 200 tisíc vakcín Sputnik V na košickém letišti. Objednal si to tak nějak ze své iniciativy. Kolem Sputniku jsou vůbec lidé nějak aktivní, když jde o to ho dovézt, vítat, hájit a možná dokonce i nějak nechat vstříknout do nebohých občanů. Občan – pokusné morče. Nové stádium demokracie na východní způsob. V Rusku to přece provedli stejně. Velký Vladimir V. Putin se nechal očkovat v soukromí až několik měsíců po spuštění očkovací akce ve své vlastní zemi. Jen se nějak přesně neví, co mu píchli. Vlastně se to neví vůbec. Co je komu po tom, že?

Matovič se na své cesty za Sputnikem V vydal už po zveřejnění závěrů slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), který upozornil na různou kvalitu jednotlivých šarží Sputniku V a také sdělil, že nemá dostatečné informace z ruské strany. Matovič se naštval a nepřátelům ruského preparátu napsal: „Gratuluju, idioti. Vzali jste si zdraví milionu lidí na Slovensku jako rukojmí. Bouchněte si šampaňské.“ A odletěl do Moskvy, kde se mezitím moc a moc rozhořčili a sdělili, ať jim tedy Slovensko vakcínu vrátí.

Tak hlavně do vakcinace nemíchat politiku a všechno posuzovat jen „odborně“. Jak má ale nějaký odborník jiný názor než proroci Sputniku V, pustí se na ně palba. Všechno se zahalí do krásných řečí o péči o zdraví občanů. Pochybovači jsou označeni pomalu za smrtonoše a bezohledné politikáře. Miloš Zeman se dožaduje, aby padaly hlavy ministra zdravotnictví a šéfky SÚKL a taky ministra zahraničí. Ministři už byli odstraněni. Kremelská rezidentura na Hradě a v Lánech jede jako parní válec.

Dobré na tom dění je, že je celkem každému (kdo myslí) jasné, s kým máme tu čest. V Rusku i tady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]