Sputnik V už přiletěl. Diplomatickou poštou. Kolik ho je, se neví a zjistit to nelze

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruská vakcína Sputnik dorazila do Česka, a to diplomatickou poštou. Údajně má jít o očkovací látku pro pracovníky ruské ambasády, ale kolik jí k nám dorazilo, se neví a není možnost to zjistit.

Zprávu o příletu Sputniku zveřejnil Seznam Zprávy, který také cituje dopis z Ruska s žádostí ruských diplomatů: „Velvyslanectví Ruské federace projevuje úctu Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a má čest požádat vážené ministerstvo o poskytnutí operativní asistence ve věci získání souhlasu české strany s dovozem na území České republiky z Ruské federace ruské vakcíny proti covidu-19.“

FORUM 24 (archiv)

„Jednalo se o tom. Ano, informaci o tom mám, ale nevím, jaký je závěr,“ uvedl pro Seznam Zprávy dnes již bývalý ministr Tomáš Petříček. „Ta žádost byla o tom, aby se mohli proočkovat zaměstnanci Ruské federace.“

„Vakcína bude dovezena do České republiky v omezeném počtu a bude použita k očkování výhradně zaměstnanců ruských zastupitelských úřadů v ČR a členů jejich rodin. Přesný termín doručení vakcíny letem Aeroflotu oznámíme dodatečně až po obdržení souhlasu z české strany,“ uvádí dopis.

Ministerstvo zahraničí sdělilo, že v tom nevidí problém. „Problém by ale údajně nastat mohl. Jak se redakce Seznam Zpráv dozvěděla od zdrojů blízkých vyjednávání, může jít o elegantní trik, jak neschválený Sputnik V do České republiky dostat. Oficiální distribuce vakcíny z Ruska do Česka je totiž u neregistrovaného léčivého přípravku zakázána. Řekne se, že je to u nás pro ruské diplomaty, zaměstnance, jejich rodiny… Nikdo dovozu nemůže zabránit ani nijak kontrolovat počet vakcín. Ty tu pak mohou být někde uskladněny, dokud jejich užívání nebude českým ministerstvem zdravotnictví povoleno, uvedl jeden z úředníků informovaných o průběhu jednání.

Snaha vyhovět žádosti Ruska byla podle informací Seznam Zpráv okamžitá. Ještě týž den požádalo ministerstvo zahraničí o stanovisko ministerstvo zdravotnictví. Legislativní odbor pak ihned zadal ředitelce Ireně Storové napsat k žádosti Ruska vyjádření. Na reakci prý ředitelka dostala jen pár hodin. Dostali jsme z ministerstva přeposlaný dotaz, ale nevím od koho, jestli si mohou z Ruska přivézt ruskou vakcínu výhradně pro očkování zaměstnanců ruských zastupitelských úřadů v ČR a jejich rodin, popisuje Irena Storová. Napsali jsme, že dovoz neregistrovaného léčiva ze třetí země možný není, ale pokud je ruská ambasáda ruské území a vyhodnotí si to tak, tak to pod regulaci zákona nespadá.‘“

Ve vyjádření pro Seznam ambasáda jen napsala: „Na váš dotaz sdělujeme, že dle dohody s českou stranou byla minulý týden na velvyslanectví doručena šarže léčivého přípravku Sputnik V za účelem vakcinace výhradně zaměstnanců ruských zastupitelských úřadů v České republice a jejich rodinných příslušníků. S jejich očkováním se již začalo. Jsme vděčni české straně za poskytnutou asistenci.“ O počtu přivezených vakcín se tam neuvádí nic.

Někteří čeští politici usilují o oficiální objednávku Sputniku V a Rusko vakcínu již nabízelo. „Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to Radiožurnálu. Nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO). Toho prezident Miloš Zeman kritizoval za odmítání očkovat touto ruskou vakcínou, která zatím nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v ČR. Arenberger také připomněl, že každá vakcína, kterou by se v Česku očkovalo, musí splnit určité náležitosti, jako jsou klinická data o účinnosti a bezpečnosti, nebo prokázat správnou výrobní praxi. ‚Musíme vědět, v jakém závodě je to vyráběno a jestli splňuje všechny parametry, které předepisuje Evropská unie. My zatím tohleto od Sputniku nemáme,‘ dodal.“ (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]