Srbský prezident vyznamenal herce Johnnyho Deppa medailí za propagaci Srbska

Johny Depp (Profimedia)

Johny Depp | FOTO: Profimedia

Srbský prezident Aleksandar Vučić předal v úterý hollywoodskému herci Johnnymu Deppovi zlatou medaili za „mimořádné zásluhy ve veřejné a kulturní činnosti“ a za propagaci Srbska ve světě. Vučić ocenil Deppa v Bělehradě na ceremoniálu u příležitosti Dne státnosti, na němž také vyznamenal politické zástupce Srbů nebo bývalé bojovníky ve válce v Kosovu. Informoval o tom zpravodajský web Balkan Insight.

Depp se v uplynulých letech zapojil do několika projektů spojených se Srbskem. V Bělehradě se natáčely scény k filmu Minamata, v němž ztvárnil hlavní roli. Herec namluvil také hlavní postavu v animovaném seriálu srbské produkce Puffins. Deppovi se dostalo vřelého přijetí v Bělehradě už v roce 2010, kdy zavítal na filmový festival Küstendorf a setkal se s tehdejším prezidentem Borisem Tadičem.

(Týdeník FORUM)

Nejvyšší ocenění, Řád Srbské republiky, dostala v úterý prezidentka bosenské Republiky srbské Željka Cvijanovičová. Mezi vyznamenanými byl také srbský politik z Černé Hory Milan Knežević. Srbský prezident mimo jiné rovněž udělil posmrtné vyznamenání policistovi, který vedl speciální policejní jednotky během války v Kosovu a v roce 1998 se účastnil operace na záchranu Srbů ve městě Orahovac.

Okolo Deppa, hvězdy filmu Piráti z Karibiku nebo Hledání Země Nezemě, se objevila v minulých letech kontroverze kvůli obvinění, že se dopouštěl násilí na své manželce Amber Heardové. Organizace bojující za práva žen například kritizovaly rozhodnutí poroty španělského festivalu v San Sebastiánu udělit herci čestné ocenění za celoživotní úspěchy. Ředitel festivalu udělení ceny hájil s tím, že Depp nebyl kvůli násilí na ženách odsouzen ani trestně stíhán.

Terčem kritiky se stala také Deppova účast na loňském ročníku filmového festivalu v Karlových Varech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]