Srílanský prezident uprchl z rezidence, do budovy vtrhly tisíce demonstrantů

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa  (Mr Jorge Cardoso / Ministério da Defesa / Wikimedia Commons / CC BY-2.0)

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa | FOTO: Mr Jorge Cardoso / Ministério da Defesa / Wikimedia Commons / CC BY-2.0

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa dnes uprchl ze své rezidence v Kolombu. Jen pár minut na to do budovy vtrhly tisíce rozhněvaných demonstrantů, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Na ostrově se v posledních dnech odehrávaly mohutné protesty proti nejhorší ekonomické krizi, jaká zemi postihla za posledních sedm desetiletí.

Na záběrech soukromé televizní stanice Sirasa TV byly vidět davy lidí mířící do přísně střeženého prezidentského paláce. Podle srílanských bezpečnostních zdrojů zůstává Radžapaksa prezidentem a armáda ho chrání na blíže neurčeném místě.

Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé se měsíce potýkají s rostoucí inflací a výpadky energie. Kvůli nedostatku pohonných hmot omezila vláda jejich prodej veřejnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články