Srovnání, jak se k aktuální krizi na ukrajinsko-ruské hranici vyjádřili Zeman a Pavel

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Na ukrajinsko-ruské hranici se prohlubuje další krize. Putin poblíž hranic soustřeďuje desetitisíce vojáků a velké množství techniky. Podle amerických zpravodajských služeb se Rusko připravuje na vpád na Ukrajinu. Chce tak zabránit včlenění země do NATO. Vyhrocená situace přináší zajímavou možnost srovnání, jak se k věci staví a vyjadřují současný prezident ČR Miloš Zeman a Petr Pavel, který otevřeně hovoří o tom, že je připraven kandidovat na jeho místo.

Miloš Zeman k aktuální krizi na Ukrajině řekl doslova toto:

Nic.

A to ze dvou důvodů. Má dost práce s tím, aby dvakrát denně zbytečně mluvil pár minut s kandidáty na ministry. A druhým důvodem je, že Zeman tak nějak Rusku fandí. Například při okupaci části Ukrajiny Rusy mluvil o tom, že nejde o okupaci, ale o občanskou válku. Před časem Ukrajině výslovně doporučil nevstupovat do NATO. Je potřeba říci, že Miloš Zeman není mezi Ukrajinci právě nejoblíbenějším „západním“ politikem. Je zřejmé, proč.

()

A Petr Pavel? Na twitteru konstatoval: „Mnozí říkají, že reagovat na ruské provokace vůči Ukrajině je zbytečné, protože jsme malá země a Rusku je to beztak jedno. Ale v takové situaci nemůžeme mlčet. Jsme součástí svobodného a demokraticky smýšlejícího světa a mlčet znamená tolerovat nebo dokonce schvalovat provokace.“

Českému rozhlasu generál řekl, že Rusko hraje vysokou hru, nebezpečnou šachovou partii s cílem ukázat domácímu publiku, že je silnou zemí; a současně potřebuje udržet Ukrajinu ve své sféře vlivu.  „Z čistě vojenského pohledu to je znepokojivé. Taková koncentrace sil, navíc v tak vysokém stupni pohotovosti, může být nejen výrazem odstrašení nebo silového nátlaku, ale může být skutečně přípravou na ofenzivu,“ sdělil generál Českému rozhlasu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]