Srovnávat Xavera a Soukupa nelze: Na Barrandově byl Zeman ještě při síle

FB TV Barrandov

Jaromír Soukup a Luboš Xaver Veselý | FOTO: FB TV Barrandov

Rozprava Miloše Zemana s Lubošem Xaverem Veselým na vlnách Českého rozhlasu Region ukázala mnohé. Například to, že prezident už zřejmě nezvládá tempo a druh rozhovoru, který nastavoval Jaromír Soukup. Dnes už je hlava státu vděčná za nekonfrontační interview o ničem. Navíc v rozhlase, kde není vidět, v jaké kondici se právě nachází. I mluva však může ukázat mnohé. A také ukázala.

Že je Veselý zosobněním servility vůči komukoliv, kdo mu za to něco nabídne, je známá věc. Své o tom ví Andrej Babiš, Václav Klaus mladší a Miloš Zeman není výjimkou. Po konci na TV Barrandov bylo logické, že si prezident bude hledat náhradní mediální výstup. Stejně tak se dalo předpokládat, že roli nového zpovědníka po Soukupovi přebere právě Veselý.

Pavel Hofman

Co se však nečekalo, že se povídání na vlnách veřejnoprávního rozhlasu bude ubírat lifestylovým směrem a prezident z něj vyjde jako zmatený stařík. Ke všemu takový, kterému vynechává paměť, špatně slyší a občas se nevyjadřuje jako nejvyšší ústavní činitel.

Dalo by se říct, že tohle by se v Týdnu s prezidentem nestalo, ale důležitější je hledat příčiny. Rozhodně nejde o Soukupovu „moderátorskou“ erudici, protože ta téměř neexistuje. Stejně tak se asi témata jako filmy, jídlo a vztah k matce neprobírala bez předchozí domluvy s prezidentskou kanceláří.

Nejreálnějším vysvětlením, proč došlo k tak výraznému posunu v prezidentově mediálním chování, je další pravděpodobný zdravotní problém. V rozhlase bylo dobře slyšet, že je Zeman unavený, a tentokrát se nejednalo o únavu z virózy. Navíc den poté se hlava státu znovu nechala prohlédnout ve střešovické nemocnici, kde loni prodělala rekondiční pobyt. Po něm se veřejnost dozvěděla, že Zeman je zdravý a ta samá informace přišla i nyní. Pouze s divnou poznámkou o tom, že je hlava sátu stabilizovaná.

Po zvláštní čtyřdenní návštěvě v říjnu 2019 nebyla lékařská zpráva moc důvěryhodná. Stejně působí i teď. V současnosti je totiž stav prezidenta tak špatný, že se už raději neukazuje na televizní obrazovce a patrně nemá sílu ani na své oblíbené hulvátské chování.

Veselý zkrátka „zdědil“ Miloše Zemana v době, kdy už je možné se s ním bavit tak o tom, jaké jídlo je „fuj“. Svým způsobem tak může být Jaromír Soukup rád, že začátkem letošního roku dostal dopis od Jiřího Ovčáčka. V něm Hrad ukončil spolupráci s TV Barrandov a prezident vzkázal, že  jeho vystoupení už neměla šťávu. Zato nyní, při povídání o tom, že dámy, které ho budí, s ním netřepou, rozhodně šťáva nechybí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner