Stačilo málo a ruští okupanti trefili jadernou elektrárnu

Jihoukrajinská jaderná elektrárna (Valdimir / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Jihoukrajinská jaderná elektrárna | FOTO: Valdimir / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ukrajinský Energoatom dnes upozornil, že v ranních hodinách nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou proletěla v kritické blízkosti ruská raketa. Jaké následky by měla případná havárie elektrárny v důsledku zásahu, si nikdo nedokáže představit.

„Dnes, 26. června 2022, se Rusové opět uchýlili k jadernému terorismu ⁠–⁠ v 6 hodin ráno proletěla kriticky nízko nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou nepřátelská raketa. Let byl zaznamenán na video,“ oznámil Energoatom. Raketa byla vypálena na jihu země a mířila na sever, pravděpodobně na Kyjev.

Energoatom upozornil mezinárodní společenství na „fakta o bezohledném jednání Ruska“, které ohrožuje bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i celé Evropy, neboť „jakékoli poškození fungujícího bloku by mělo velmi vážné následky a mohlo by ohrozit svět strašlivou jadernou katastrofou.“

Jihoukrajinská jaderná elektrárna byla vybudována poblíže Južnoukrajinsku přibližně 350 kilometrů od Kyjeva. Elektrárna má tři tlakovodní reaktory typu VVER. Blok číslo 3 je podobného typu, jako má jaderná elektrárna v Temelíně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]