Andrej Babiš pochválil Martinu Sáblíkovou za úspěch na mistrovství světa v Inzellu. Naše nejlepší rychlobruslařka v závodě na pět kilometrů předvedla fantastický výkon a zaslouží si absolutorium. Nikoli však premiér, jehož slib postavit rychlobruslařský stadion se za čtyři roky nepohnul z místa.

„No a koukali jste včera na Martinu Sáblíkovou? Desáté zlato v řadě, devatenáct titulů. Nemám lepší slova, než že jí hrozně gratuluju,“ píše alter ego Marek Prchal na Babišově facebookovém profilu a upřímně dodává: „O prvním rychlobruslařském stadionu pro ni jsme jednali už několikrát. Nabízeli jsme místo v Brně, které pan trenér Petr Novák odmítl kvůli nízké nadmořské výšce. Trvá na Novém Městě na Moravě. Tam ho ale nechtějí, protože se bojí, že ho město neuživí a biatlonisti tomu taky nefandí. Takže jsme se zatím bohužel nepohnuli z místa.“

Hala pro Sáblíkovou, 17 stadionů

Babišův dosud nesplněný slib postavit halu s rychlobruslařským oválem, o kterém začal mluvit už v roce 2015, je jen jedním z mnoha. První stadion pro naše rychlobruslaře je však mediálním symbolem, který lze zarámovat do širšího kontextu.

Je to velmi jednoduchý marketingový princip. Šéf hnutí ANO vyjížděl ještě se svou první vládou v demisi loni na jaře do regionů a všude sliboval investice za miliardy. „Je třeba mezi starosty, primátory, hejtmany i ministry sepsat, co za investice je v Česku potřeba, i ve sportu. Například vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička má na stole sedmnáct zimních stadionů,“ prohlašoval tehdy.

Nápady se začaly vršit. Národní galerie za 3 miliardy, invalidovna za miliardu, nová činohra za 700 milionů a zázemí Národního divadla za miliardu, domovy důchodců, mateřské školky, rekonstrukce harrachovského můstku, lyžařský komplex pro Ester Ledeckou, 4 miliardy korun krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd…

Naslibuje všechno všem

„Naslibuje všechno všem, to je strašné,“ komentovala tehdy Babišovu spanilou jízdu po krajích bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová.

Tyto sliby se nakonec zhmotnily v Národním investičním plánu na léta 2019 až 2030, zahrnujícím 17 tisíc projektů za astronomickou částku 3,45 bilionu korun. Andrej Babiš ho představil loni v listopadu a jen v první etapě do roku 2022 by se mělo proinvestovat 1,2 bilionu korun.

Součástí těchto megalomanských představ je nesmyslný a nepotřebný Babišův projekt vládní čtvrtě v pražských Letňanech, ale i mnohokrát mediálně propagovaný stadion pro rychlobruslaře. Ten ovšem Martině Sáblíkové marně sliboval už Jiří Paroubek.

Šéf ANO se za halu staví nejenergičtěji i proto, že jde o mediálně dobře uchopitelné téma. Vzpomněl si i po loňské zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, kde zazářila lyžařka Ledecká a Sáblíková do své hojné sbírky přidala stříbrnou medaili.

Snad se konečně domluvíme

„Měl jsem možnost mluvit s Ester Ledeckou a Martinou Sáblíkovou i s panem Novákem, kterému dlouho slibujeme ten stadion. Až pojedeme na Vysočinu, snad se konečně domluvíme,“ prohlásil tehdy premiér. Jak vidno, na ničem se nedomluvili.

Trenérovi Sáblíkové Petru Novákovi zatím nepomohlo ani angažmá v hnutí ANO, za které loni na podzim kandidoval v chrudimském obvodu do senátu. Příliš ale neuspěl, skončil v prvním kole na šestém místě ziskem pouhých 7,4 procenta hlasů.

Je skutečností, že u nás podobná hala neexistuje a český tým jezdí trénovat do zahraničí. Například v Nizozemí, rychlobruslařské velmoci, je takových stadionů osmnáct. A to i přes nesporné úspěchy mnohonásobné mistryně světa a olympijské vítězky Sáblíkové, která se v počtu zlatých medailí vyrovnala dosavadní německé rekordmance Niemannové-Stirnemannové.

Nejprve sliby, potom škrty

Není však jasné, jak se chce premiér Babiš popasovat se 17 tisíci avizovanými projekty a kterým dá nakonec prioritu. Zvláště když vláda v posledních týdnech dupe tváří v tvář zpomalující ekonomice na brzdu a hodlá naopak škrtat. Podle původních představ ministryně financí Aleny Schillerové 50 miliard korun ve vládních výdajích, hlavně investicích.

Po případném tvrdém brexitu může být ještě hůř, ekonomický výkon může dále klesnout až o jedno procento HDP. V tomto světle se Národní investiční plán neliší od předvolebních fantazií typu „O čem sním, když náhodou spím“.

Nejrealističtěji tak k tématu přistupuje samotná Martina Sáblíková. „Dokud to nebude stát nebo se alespoň nezačne, tak pro mě je těžké tomu uvěřit. Už čekám dlouho, poprvé se o tom začalo mluvit v roce 2006,“ odpověděla loni v dubnu na dotaz, co si myslí o staronovém Babišově slibu postavit rychlobruslařský stadion.

Premiérovo aktuální sdělení na facebookovém profilu příliš optimismu nevzbuzuje. Vždy se ale hodí, když je na koho nesplněné sliby svést. Tentokrát na „manýry“ trenéra Petra Nováka a na „egoisty“ v Novém Městě na Moravě. Včetně biatlonistů.

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora