Štafetu v blábolení v parlamentu převzal od Okamury Babiš

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Poté, co opozice předem prohlásila, že bude obstruovat jednání sněmovny, která by měla projednat snížení plateb státu do veřejného zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané od poloviny roku, bylo jasné, že se schyluje k populistickému cirkusu. To, co předvedl Andrej Babiš, je však hodno zaznamenání.

Zatímco s obstrukcemi v minulosti přicházel nejčastěji Tomio Okamura a v jeho podání to bylo „one man show“, při němž povětšinou spatra přednášel spoustu obvykle naprosto nerelevantních argumentů, frází a populistických výkřiků, pronesl dnes Andrej Babiš svoji typickou „staroslověnštinou“ čtyřhodinovou přednášku, jejímž ústředním slůvkem bylo slovíčko „já“ a obsahem cokoliv, co se aspoň trochu otírá o obor zdravotnictví. Monotónním hlasem četl z mnoha různých papírů, letáků a podobných podkladů. Ale na rozdíl od Okamury bylo vidět, že to v některých chvílích Babiše už ani nebaví číst.

Takže jsme se dozvěděli o nutnosti mazat se na slunci opalovacím krémem, neboť slunce opaluje i pod vodou, ženy dostaly poučení, že si mají provádět samovyšetření prsu, muži naopak varlat. Kromě podobných perliček však zazněly i polopravdy či vyložené lži.

„Byli jsme první, kdo přidal zdravotníkům,“ prsil se před prořídlým auditoriem Babiš. „Lež jako věž. Za Sobotkovy vlády jsem přidal jako náměstek ministra zdravotnictví Němečka za 4 roky 30 %. Přidali bychom víc, ale dusil nás ministr financí Babiš,“ uvedl na pravou míru jeho tvrzení na svém twitteru Tom Phillipp.

„Pan Babiš teď mluví o zdravotnictví. Prý to byla jeho priorita. Zřejmě proto měnil ministry zdravotnictví jako na běžícím pásu. Vojtěch prý byl nejlepší ministr zdravotnictví. Proto ho odvolal,“ zhodnotil další zmatené a sebeoslavné Babišovy výroky ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Zkuste se vrátit k věci. Zase předčítáte nějaký leták,“ upozornila v jednu chvíli Babiše místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová, která právě schůzi řídila. „To není nějaký leták. Ten jsem vymyslel,“ opáčil skromně Babiš a blábolil dál.

Na první pohled je však jasné, že Babišův píárista Prchal dostane pořádně vynadáno, protože svému šéfovi do podkladů přichystal mnoho papírů, v nichž bylo napsáno příliš mnoho složitých termínů a Babišovi evidentně neznámých slov. Skutečně jeho voličům nevadí, že ten člověk prostě neumí ani číst? Že složitější slova slabikuje a termín otorhinolaryngologie nedokáže přečíst vůbec?

Jako z Cimrmanů pak byl vystřižen moment, kdy se Babiš rozhorlil: „Dobrou zprávou je, že úřady… ne, dobrou zprávou je, že u řady…“ To už nejsou ani obstrukce, to je trapná fraška.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články