Stala se Republikánská strana hrozbou pro NATO?

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy (Profimedia)

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy | FOTO: Profimedia

Už od počátku kampaně bývalého prezidenta Donalda Trumpa se spekuluje o jeho vztahu k americkým bezpečnostním závazkům vůči Evropě. Často si to vysloužil především svými velkohubými prohlášeními navzdory tomu, že politika jeho administrativy v tomto ohledu nijak převratná a podvratná nebyla. Trump ale dál pokračuje ve výrocích, které důvěru v jeho případné kroky ve funkci prezidenta, o kterou se chce za rok znovu ucházet, v této konkrétní otázce vzbuzují obavy.

Když byl v čele Spojených států v letech 2017 až 2021, tak se ještě dalo spolehnout na jeho disciplinovanou lenost, s níž přenechal mnoho věcí v zahraniční a bezpečnostní politice kompetentním lidem, jako byli Mike Pompeo a James Mattis. Veřejná prohlášení jeho současných podporovatelů v řadách strany ale vyvolávají otázku, zda není hrozbou pro budoucnost transatlantického spojenectví celá Republikánská strana.

Obě hlavní politické strany ve Spojených státech mají svou izolacionistickou frakci. Rozdíl je v tom, že o té v Demokratické straně není momentálně skoro slyšet. Když se v říjnu na veřejnost dostal dopis vyzývající Bidenovu administrativu k jednání s Ruskem, jeho signatáři z řad progresivních demokratů jej hned stáhli s tím, že byl dezinterpretován a že jakákoliv jednání samozřejmě nemají znamenat konec podpory napadené Ukrajiny. Dlužno dodat, že se tak stalo po ostré kritice od jejich stranických kolegů.

To u republikánů je slyšet docela jiný tón. Lidé jako Matt Gaetz či Marjorie Taylor Greeneová otevřeně volají po ukončení dodávek zbraní i ekonomické pomoci zemi, která se stala obětí brutální imperiální agrese Moskvy. Ještě před dvěma lety by se to dalo přehlédnout s tím, že se jedná o nevýznamné figurky ve straně. Jenže ­Greeneová patří momentálně k nejbližším spojencům předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho. Sám předseda se zatím omezuje na prohlášení, že odmítá dát Kyjevu bianko šek, ale pomoc jako takovou neodmítá.

Dobrá a špatná zpráva

McCarthy je totiž především pragmatik a mezi republikánskými členy a členkami Kongresu je pořád celkem jasná většina těch, kteří další pomoc Ukrajině podporují. Slova o větší kontrole jsou tak způsobem, jak alespoň částečně vyhovět trumpovskému křídlu okolo Greeneové…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články