Stále bohatší Praha. V hlavním městě vzniká čtvrtina českého HDP

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Rozdíly mezi hlavním městem a regiony se z ekonomického hlediska opět o něco prohloubily. I když podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu rostl HDP v roce 2018 ve všech českých a moravských krajích s výjimkou Karlovarského, Praha jasně dominuje. Řadí se i nadále mezi nejbohatší regiony Evropy.

Statistici mají nově k dispozici soubor údajů o hrubém domácím produktu (HDP) v regionálním členění za celý rok 2018. Zajímavější než celkové číslo HDP je pohled na to, jak se daří jednotlivým regionům. Meziročně (z roku 2017 na 2018) rostly všechny kraje v Česku (nejvyšší přírůstek HDP měly Jihomoravský a Jihočeský kraj), HDP poklesl jen v jediném kraji – Karlovarském.

Na data upozornil článek vedoucí oddělení svodných analýz ČSÚ Karolíny Zábojníkové v časopise Statistika & My, odkud také pocházejí níže uvedené grafy.

Největší podíl na tvorbě českého HDP má dlouhodobě hlavní město. V roce 2018 to bylo 25,8 %. Druhý Středočeský kraj tvořil 11,6 % HDP.

Reálný růst HDP v jednotlivých krajích v letech 2017 a 2018 (v %)

 

Vysoká přidaná hodnota

Ekonomická dominance Prahy souvisí s tím, že hlavní město má nejvyšší počet zaměstnaných (v roce 2018 to bylo 956,3 tisíce lidí), a zároveň se tu soustřeďují odvětví vytvářející vysokou přidanou hodnotu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V hlavním městě se také koncentruje odvětví služeb (vytváří 84,3 % hrubé přidané hodnoty, republikový průměr je 62,0 %). Podíl vysoce nad republikovým průměrem mají v Praze informační a komunikační činnosti (13,2 %), profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti (12,8 %) a také peněžnictví a pojišťovnictví (9,4 %), tedy služby s vysokou přidanou hodnotou (hrubá přidaná hodnota – HPH, pozn. red.).

Druhý nejvyšší podíl služeb na HPH má Jihomoravský kraj. Zásluhu má na tom především Brno se svými několika vysokými školami a množstvím kvalifikované pracovní síly.

Příklad Karlovarského kraje ale zároveň ukazuje, že vysoký podíl služeb není zárukou růstu. Na Karlovarsku dominuje obchod, doprava, ubytování a pohostinství (20,4 % HPH v kraji), ostatní odvětví s vysokou přidanou hodnotou ale chybějí (informační a komunikační činnosti tvoří jen 1,1 % HPH – nejméně v ČR).

HDP na osobu a čistý disponibilní příjem na osobu (rok 2018, v tis. Kč)

 

Nejbohatší region z nových zemí EU

Dostupné údaje potvrzují i to, že Praha je magnetem pro pracující z ostatních krajů (zejména Středočeského), kteří se tak podílejí na vzniku „pražského“ HDP.

Pokud srovnáme střední počet obyvatel Prahy (1,3 milionu) a Středočeského kraje (1,36 milionu) s celkovou zaměstnaností, rozdíl jasně vynikne: Praha vykazuje 956,3 tisíce pracujících, Středočeský kraj 617,3 tisíce. V Praze přitom ke konci roku 2018 žilo jen 854,9 tisíce lidí v produktivním věku (15–64 let).

()

Pokud jde o čistý disponibilní příjem domácností na jednoho obyvatele, nejvyšší je opět v Praze (324,9 tisíce Kč). Na druhém místě je Středočeský kraj s 258,5 tisíce Kč. První trojici uzavírá Jihomoravský kraj (242,6 tisíce Kč). Nejnižší čistý disponibilní příjem na osobu měly domácnosti v Ústeckém kraji (216 tisíc Kč), Moravskoslezském kraji (223,2 tisíce Kč) a Olomouckém kraji (223,4 tisíce Kč).

S výjimkou Prahy nejsou ve zbytku republiky ekonomické rozdíly mezi kraji už tak výrazné. V posledních letech se ale „rozevíraly nůžky“ mezi výkonem hlavního města a zbytkem republiky.

Patrné je to na nominálním HDP, HDP na osobu i ukazateli HDP na osobu upraveného o cenovou hladinu. Z pohledu tohoto ukazatele patří Praha mezi nejbohatší regiony Evropy. V roce 2017 dosahovala 187 % průměru EU, a byla tak nejbohatším regionem v rámci zemí, které vstoupily po roce 2000 do EU, a sedmým nejbohatším regionem vůbec.

Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]