Stále předstíráme, že máme prezidenta. Zbyl už jenom zmar a pomsta

Prezident Miloš Zeman a výkon jeho funkce (Twitter Jiřího Ovčáčka)

Prezident Miloš Zeman a výkon jeho funkce | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v úterý na Pražském hradě Ingeborg Radok Žádnou rektorkou Akademie múzických umění v Praze. Fotografie z ceremoniálu zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. A byl to opět skutečně smutný pohled. Prezident republiky už nemůže delší dobu stát. A to jediné, co ještě může, je mstít se.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Miloš Zeman evidentně není schopen řádně vykonávat funkci, do které byl zvolen. Můžeme si namlouvat cokoli, ale kromě několika rozhovorů pro spřátelená média jsme se celé měsíce nedočkali od hlavy státu vůbec ničeho. Občas se bohužel musí konat oficiální ceremonie, které vypadají stejně jako jmenování paní Radok Žádné do její funkce, ale to je tak všechno.

Zemanovi zůstalo jediné: touha mstít se, dokud to jde. Právě proto nedávno Babišově MF DNES oznámil, že vládu bude po volbách sestavovat představitel strany, která získala nejvíce hlasů. Strany, nikoli koalice. Právě proto ještě občas musíme číst zlé plivance na adresu konkrétních lidí, kterým Zeman doposud (přestože dvakrát vyhrál volby a mohl by mít nadhled) nezapomněl staré křivdy.

Kdyby nebylo všeho toho zla, člověk by musel Zemana nutně litovat. Jeho okolí evidentně není schopno zabránit tomu, aby nadále veřejně vystupoval, ačkoli je to většinou pod lidskou důstojnost. I to je logické, protože kromě rodiny se kolem Zemana zdržuje jen Vratislav Mynář s Martinem Nejedlým, jejichž živobytí (a možná také pobyt na svobodě) závisí na tom, jak dlouho prezidenta ještě udrží ve funkci. A nakonec je tu Jiří Ovčáček, který už před lety ztratil kontakt s realitou.

Miloš Zeman se nevzdá, dokud nebude mít pocit, že se pomstil všemu a všem. Zároveň by si ale měl uvědomit, že může přijít chvíle, kdy bude muset Pražský hrad opustit třeba proto, že o tom rozhodne úplně jiná většina zákonodárců, než sedí v poslanecké sněmovně teď. To by byl adekvátní konec téhle strašné éry.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]