Stále viditelnější ostuda Babišova Česka: EU se musí začít bránit tendencím z Maďarska, Česka a Polska, píše Spiegel

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

„Je nejvyšší čas ukázat maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a jeho protidemokraticky smýšlejícím kumpánům, že Evropská unie je víc než pouhý bankomat, z něhož si mohou tahat peníze, kdykoli se jim zlíbí,“ komentuje přední německý zpravodajský web Spiegel.de úpadek demokracie v Evropě a výslovně varuje i před zhoubným vlivem českého premiéra Andreje Babiše.

Pryč jsou časy, kdy západní Evropa veškerou kritickou pozornost věnovala orbánovskému Maďarsku, zatímco úpadek poměrů v Babišem svérázně spravovaném Česku přehlížela. O negativní pozornosti, které se Česku kvůli Babišovi už nějakou dobu dostává, vypovídá i předmětný sobotní komentář serveru Spiegel.de s titulkem „Maďarsko, Česko, Polsko – EU se musí konečně začít bránit“. Komentář osvětluje význam klauzule podmiňující poskytování prostředků z fondů EU na pomoc k překlenutí následků krize způsobené pandemií koronaviru ctěním principů právního státu.

V pasáži věnované Česku se autor komentáře pozastavuje nad počínáním osoby premiéra Andreje Babiše – „mediálního magnáta a zakladatele největšího agrárního koncernu v zemi, který použil peníze z evropských fondů určené pro malé a střední podniky při stavbě wellness rezortu, aniž by se musel obávat čehokoli horšího než několika opatrných otázek ze státního zastupitelství“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Své v článku kromě Babiše schytává i maďarský premiér Viktor Orbán za likvidaci zbytku svobodných médií i za to, že z Budapešti vyštval mezinárodní univerzitu, a také za to, že zneužil krize způsobené pandemií koronaviru k tomu, aby se vymanil z kontroly parlamentu. (Dlužno dodat, že o stejný krok se v Česku na konci března prostřednictvím svého ministra Lubomíra Metnara pokusil i Andrej Babiš, když na sebe chtěl přenést pravomoci parlamentu. Ústavní instituce mu v tom však zabránily.) Podobně komentář kritizuje i Polsko a sklony jeho staronového prezidenta Andrzeje Dudy, který schvaluje problematické justiční reformy a vystupuje proti homosexuálům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články