Uherský Brod: Stalo se neštěstí? Česká hyena už je tady! A mluví

Eric Drooker

Kdykoli se stane nějaká pohroma, objeví se hyeny, které mají zapotřebí událost komentovat. Mají schopnost se vyslovit ke všemu. Ať už traktor přejede tříleté dítě, nebo dvojčata spadnou na zahradě do studny a jedno se utopí, hyeny na internetových debatách k tomu mají co říci. Předně vědí, kdo za to může, a to hned, ještě ani krev neuschla. Také po poslední střelbě v hospodě už byl odhalen viník. Jistý jedinec, který se dokonce podepisuje vlastním jménem, na internetu usoudil, že mrtví si za to mohou sami. Jeho logika je pozoruhodná. Všichni chodili volit a kdysi jistě zvonili klíči, takže nesou odpovědnost za dnešní zločinný kapitalistický režim. Proto si nezaslouží nic jiného než smrt, tak proč je litovat. V různých variantách se tento názor objevuje víckrát. Jeden myslitel například soudí, že dotyčný byl jistě vystresován našim vykořisťovatelským a fašistickým režimem, takže je sám spíš oběť a skuteční viníci sedí ve vládě a celý režim je v tom zapletený.

Může za to samozřejmě ještě ze svého vlastního hrobu i zesnulý Václav Havel: Jednak že moc kouřil a pil a měl mnoho žen a zaprodal nás Americe a krom toho psal spisy, které jsou pracujícím nesrozumitelné, jednak že může za všechno, tak co.

Veterán pražských kaváren, jehož srdce je nenávistí k pracujícím dávno okoralé, si samozřejmě své svědomí utišuje tím, že střelec byl nejspíš psychopat a událost nemá cenu moc komentovat, dokud se nezjistí, z jakých příčin – vnějších, či vrozených – mu ruplo v hlavě a začal střílet. Ministři začnou rozvleklou debatu na téma, zda není u nás mezi lidmi moc zbraní. Debatu, která stejně k ničemu nepovede. Je jich vždycky o jednu víc, než by bylo záhodno, jinak ne víc než jinde. Jiní řeknou, že násilná Amerika je na tom mnohem hůře a že stejně přijde válka, za kterou může Brusel, který se pokoušel okupovat Krym a moudrý Putin tomu včas zabránil. A tak dále.

Připomíná to povídku Raye Bradburyho Zástup. Kdykoli dojde k neštěstí, někoho třeba přejede auto, objeví se „oni“. Zástup. Ti samí, jejichž tváře se opakují. Snad můžeme prozradit pointu, ten zástup je tvořen dávnými oběťmi všech těch nehod. Vždy se objeví a stojí a hledí. Oni ovšem mlčky. Tento internetový zástup se sbíhá jako hyeny k mrtvolám a mluví a píší ze všech sil. Musí to být hrozně nešťastní lidé. Dokud nebyl internet, nevěděli jsme s takovou jistotou, kolik úchylů žije mezi námi. Teď už to víme. Ne že by to bylo něco platné a my byli o něco šťastnější. Prostě jen mazat a ignorovat.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner