Stamiliardy zmizí, ale v případě vakcín se Babiš a spol. chovají jako šetřílkové

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Vláda premiéra Andreje Babiše se vymlouvá, že pomalé tempo očkování je zaviněno i tím, že vakcín je málo a že vina je na straně Evropské unie. Kromě toho se vynořovaly nápady objednat i dosud evropským úřadem EMA nechválenou ruskou vakcínu Sputnik V. Jenže se ukazuje, že hned na začátku ČR vědomě objednala vakcín asi o pětinu méně, než na co měla nárok.

„Česká vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti covidu-19 z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má vakcíny na to, aby do konce června bylo očkováno 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska. Napsal to server IHNED.cz s odvoláním na dokument o objednávkách, který mají k dispozici Hospodářské noviny (HN). Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl Rádiu Z v reakci na článek serveru, že vakcín bylo objednáno dost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že objednávky už dřív nechal zvýšit na 26 milionů dávek.

FORUM 24 (archiv)

‚Jednalo se o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době,‘ sdělilo HN ministerstvo zdravotnictví. Odkázalo tak na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO).

Vojtěch, který byl ministrem do 21. září 2020, sdělil ve vyjádření zaslaném v úterý ČTK, že řešil pouze objednávku od AstraZenecy. ‚Za mého působení se řešila pouze vakcína od AstraZeneca, ale finální objednávku učinil již můj nástupce (Prymula). Na začátku září žádné další vakcíny na stole k objednání nebyly,‘ uvedl…

‚Informace, že jsme málo objednali, nejsou pravdivé, já to zásadně odmítám,‘ řekl premiér Babiš Rádiu Z. ‚My jsme objednali téměř 25 milionů vakcín. Takže vakcín jsme objednali dost,‘ uvedl. Čísla uváděná premiérem ale neodpovídají číslům od ministra Blatného, podle kterého je nyní objednaných 26 milionů dávek vakcín, a to až po navýšení objednávek o několik milionů.“ (ČTK)

Jak přišel premiér na to, že objednali „dost“? „Věřili jsme tomu, že když jsme věc předfinancovali a vložili do evropského fondu 310 milionů korun, vakcínu dostaneme. Když Izrael údajně vakcínu přeplatil o sto procent, tak byli ve výhodě,“ řekl Babiš deníku Právo. Jenže teď vychází najevo, že sám s vládou objednali méně, než mohli. Všechny země EU si mohly od každého výrobce koupit tolik dávek vakcíny, kolik odpovídá počtu jejich obyvatel. HN s odvoláním na své dva zdroje blízké jednáním uvádějí, že nízký počet objednaných dávek byl dán tím, že ve vládě měly silný vliv hlasy požadující šetrný přístup.

Na čem chtěl kdo šetřit? Škody, jaké zemi působí přiškrcení ekonomiky kvůli protikoronavirovým opatřením, jsou mnohem větší. Tady zase někdo uvažoval jako účetní, co žije ze dne na den. Pak vidíme ještě v jiném světle manévry řízené Milošem Zemanem, abychom objednávali neschválené vakcíny z Ruska a Číny. Skutečně plnohodnotná náhrada. A proč ministr Vojtěch řešil jen AstraZenecu? Evropská unie objednávala od více výrobců právě proto, aby se předešlo pozdějším problémům, kdyby výrobce nestíhal, nebo se objevily u nějaké vakcíny problémy. Podobně opatrní ohledně čínských pomůcek loni ve vládě rozhodně nebyli. A mezitím se objednaly jehly na očkování, u kterých se ukázalo, že se na očkování nehodí. Pak se vymýšlela výmluva, že se vlastně měly použít na ředění vakcín. To bude zřejmě ten „mikromanagement“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]