STAN: Vláda se snaží vyhladovět obce a města a pak je ovládnout přes dotace

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Pokud bude kompenzační bonus vyplácen na úkor příjmů obcí a krajů, jak prosazuje ministerstvo financí, projeví se to na kvalitě života všech občanů. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekla místopředsedkyně Starostů a nezávislých (STAN) Věra Kovářová.

Vládní verze předpisu počítá s tím, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Ty na to dnes upozorňují akcí Černý den pro obce a kraje, kterou podle šéfa Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Stanislava Polčáka (STAN) podpořilo přes 1000 obcí a několik krajů.

Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů. Podle odhadů ministerstva financí obce přijdou zhruba o 9,9 miliardy a kraje o 3,5 miliardy korun. Resort chce obcím a krajům výpadek kompenzovat dotacemi na investice. Kovářová novinářům řekla, že vytahování peněz z rozpočtů samospráv bez předchozího upozornění je nepřijatelné. „Na každého občana to znamená minus 1100 korun, to už je výrazný zásah do rozpočtu. Tento výpadek se projeví na kvalitě života všech občanů,“ řekla.

Pavel Hofman

Obce už nyní kvůli koronavirové krizi přišly o některé příjmy, podle Kovářové se pokles v květnu pohyboval mezi 30 a 40 procenty. Starostové podle ní při pandemii „bez reptání sanovali stát“, když zajišťovali roušky a dezinfekce, a nyní reagují na výpadky příjmů a připravují úsporné rozpočty. „Paní ministryně (financí Alena Schillerová, za ANO) se zatím nesnaží snižovat výdaje a říká, že na to nemá čas,“ uvedla. STAN podpoří v hlasování Sněmovny senátní variantu předpisu, která dopad na příjmy obcí vylučuje.

STAN nesouhlasí s tím, že by obce měly spoléhat na dotace. „Na nás to působí tak, že cílem je vyhladovět obce a města a pak je ovládnout a omezit jejich samostatnost přes dotace,“ řekla Kovářová. Šéf SMS ČR a europoslanec Polčák uvedl, že odmítá „nemístné, vydírací a nátlakové“ akce Schillerové proti poslancům, že pokud bude schválena senátní verze, bude zastaveno vyplácení kompenzací pro OSVČ. „Dotace jsou neskutečným byrokratickým nástrojem a nejsem si jist, že by mohly být v takovém obrovském rozsahu zvládnuty obcemi a kraji,“ řekl.

Polčák uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) a Schillerová porušili své sliby, že na příjmy obcí nebudou sahat. Rozpočtové omezení podle něj zastaví drtivou většinu investičních akcí v regionech. „Proto jsme na dnešek vyhlásili Černý den pro obce a kraje, podle našich informací se připojilo přes 1000 obcí jen z řad SMS ČR, Svaz měst a obcí, připojují se i kraje,“ sdělil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner