Záměr Ruska rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku je dalším provokativním krokem Putinova zločinného režimu, píše ve svém stanovisku ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. Plány ruského prezidenta Vladimira Putina rozmístit v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně podle ukrajinské diplomacie porušují hned několik mezinárodních smluv a narušují mezinárodní bezpečnost.
„Vyzýváme státy G7 a Evropskou unii, aby varovaly běloruské orgány před dalekosáhlými důsledky pro Bělorusko, pokud bude souhlasit s rozmístěním taktických jaderných zbraní Ruska na svém území,“ píše v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. Plán Vladimira Putina podkopává zásady Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, architekturu jaderného odzbrojení a mezinárodní bezpečnostní systém jako celek.
Ministerstvo zároveň vyzývá běloruskou společnost, aby zabránila realizaci záměrů Ruska v rozporu s běloruskými závazky vyplývajícími právě ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Realizace ruského plánu prý promění Bělorusko v rukojmí Kremlu a bude mít katastrofální důsledky pro jeho budoucnost.
Ukrajina, kterou Rusko vloni v únoru napadlo, požaduje mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Žádáme, aby bylo za tímto účelem okamžitě svoláno mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN,“ píše v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Ukrajina vyzvala všechny členy mezinárodního společenství, aby Putinovu režimu sdělili kategorickou nepřijatelnost jeho posledních jaderných provokací a přijali rozhodná opatření k zabránění jakékoli možnosti použití jaderných zbraní ze strany agresora.
Ukrajinské ministerstvo v prohlášení reaguje na rozhodnutí Ruské federace o rozmístění taktických jaderných zbraní v sousedním Bělorusku. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.
Americké ministerstvo obrany v první reakci uvedlo, že nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně použít. Pentagon také nevidí důvod k úpravě své jaderné zbrojní strategie. Situaci ale budou USA nadále sledovat a jsou odhodlány ctít závazek kolektivní obrany NATO.
Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.