Europoslanec Polčák rezignoval na post místopředsedy hnutí STAN

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) (ČTK/Glück Dalibor)

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) | FOTO: ČTK/Glück Dalibor

Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN), oznámilo samotné hnutí v tiskové zprávě. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivé a poškozuje hnutí STAN.

“S ohledem na tlak, kterému jsou vystaveni kolegové starostové z dotčených obcí, jsem se rozhodl od uzavřených smluv odstoupit, obce jimi tedy nebudou dále vázány. Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se také rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí STAN,” oznámil Polčák.

Stanislav Polčák (Hnutí STAN / se souhlasem)

“Jsem si totiž vědom, že nepravdivá teze – provize za zákon – velmi poškozuje naše hnutí, jehož dobré jméno a práce mých kolegů mi vždycky ležela nejvíc na mysli,” vysvětlil své rozhodnutí europoslanec.

Seznam Zprávy v pondělí informovaly, že měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později v ten den ale na twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů.

“V žádném případě nejde o provizi za prosazení zákona, jak je z uvedeného zřejmé a jak jsem webu SeznamZprávy písemně uvedl. Jasně jsem zdůraznil jak redaktorovi Vojtěchu Blažkovi, tak i později v prohlášení na sociálních sítích, že šlo o náročnou advokátní práci, která trvala řadu měsíců a ještě dále pokračuje,” ohradil se Polčák.

“V současné době stále vyřizujeme žádosti desítek občanů, kteří se obracejí s žádostí o pomoc, neboť na ně zákon nepamatuje. Obce jim již v minulosti rozeslaly informace, u koho jim uhradily právní zastoupení. Dané skutečnosti lze jednoznačně doložit. O přezkum toho, že jsem postupoval eticky a v souladu se zákonem, požádám Advokátní komoru,” dodal europoslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články