Stanjura vyzval šéfa mediálního výboru Berkovce k rezignaci. Poslanci ANO se smáli

Poslanec ANO Stanislav Berkovec (web Stanislava Berkovce)

Poslanec ANO Stanislav Berkovec | FOTO: web Stanislava Berkovce

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura připomněl na začátku schůze volebního výboru Poslanecké sněmovny slib šéfa výboru Stanislava Berkovce (ANO), že dá svoji funkci k dispozici kvůli dopisu, v němž kádroval kandidáty do Rady České televize a doporučoval, jak mají poslanci hnutí ANO hlasovat. Berkovcovi spolustraníci – Barbora Kořanová, Aleš Juchelka a Tomáš Kohoutek – se během Stanjurova vystoupení smáli. Jednání provázely spory o program schůze, které skončily tím, že nebyl zařazen bod, v němž chtěla Kořanová odvolat radního ČT Zdeňka Šarapatku.

Stanjura citoval ze stenozáznamu schůze Poslanecké sněmovny z 11. března, v němž Berkovec slíbil, že dá svoji funkci k dispozici. Šéf poslanců ODS se proto ptal, proč se tak nestalo. A zároveň doporučil, aby výbor vypustil z programu bod o odvolání Šarapatky.

Ke Stanjurovi se přidal i Petr Gazdík za STAN, který citoval slova Barbory Kořanové v rozhovoru pro server iRozhlas.cz z 5. června. V něm Babišova poslankyně na jeden z dotazů odpověděla, že její spor se Zdeňkem Šarapatkou je osobní. „To bylo absolutně vytrženo z kontextu,“ couvala Kořanová, která navrhla změnu názvu projednávaného bodu o Šarapatkově odvolání.

Berkovec připustil, že řekl, že nabídne svoji funkci k dispozici. „O to jsem požádal náš poslanecký klub. Měl jsem za to, že je to logický postup,“ vysvětloval. Poslanecký klub hnutí ANO ale Berkovcův konec v čele volebního výboru odmítl, a tak chce šéfem zůstat i nadále. „Kdyby to byla stranická funkce, tak neřeknu vůbec nic,“ oponoval Stanjura. „Pevně věřím, že tomu půjdete naproti a že se výsledku nebojíte,“ dodal.

„Já rozumím argumentům pana kolegy Stanjury. Já jsem k tomu řekla své,“ ukončovala diskuzi Kořanová. „Bavit se o programu je strašně důležitá věc,“ připomněl jí poslanec ODS Pavel Blažek.

Vzápětí se poslanci dohadovali o programu. Zástupci vládní koalice odmítali přijmout jakékoli požadavky opozičních poslanců a neustále se smáli, zejména poslankyně Kořanová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]