Stanné právo rovná se svoboda podle Putina. Jde o krycí označení pro další vlnu teroru, reagují politici

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) (Úřad vlády ČR)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vladimir Putin vyhlásil ve středu stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech okupovaných Ruskem. Podepsaný dekret se týká takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky a Záporožské a Chersonské oblasti. Ty byly 30. září nezákonně připojeny k Ruské federaci. Čeští politici tento krok omezující svobodu a práva lidí odsuzují, a přestože se obávají dalších eskalací, shodují se na tom, že jde o další důkaz ruského oslabení.

Bezpečnostní analytik Martin Svárovský tento krok označil za další ruský bluf.  „Nesmyslný. Rusko už dlouho vede informační kampaň převlečenou za válku,“ reagoval na dotaz deníku FORUM 24.

„Svoboda podle Putina se rovná stanné právo,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s tím, že na okupovaných územích Ukrajiny můžeme očekávat ještě více utrpení a masových hrobů. „Doufám, že je to na druhou stranu známka toho, že lidé v okupovaných regionech už mají Rusů plné zuby,“ dodala pro deník FORUM 24.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Putin vyhlásil stanné právo na územích, která mu nepatří,“ okomentoval situaci pro deník FORUM 24 ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a prohlásil, že civilizovaný svět taková rozhodnutí nebude respektovat. „Putin na okupované Ukrajině ukazuje, co mu jde nejlíp: omezovat práva lidí,“ řekl.

Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tento krok ukazuje na prohlubující se nervozitu a nejistotu ruského režimu, kterému se nedaří jeho agresivní plány. „Rusko nemá co vyhlašovat stanné právo ani jakékoliv „zákonné postupy” na území Ukrajiny, tedy na území, které není v jeho jurisdikci,“ řekl deníku FORUM 24.

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) vnímá vyhlášení stanného práva jako krycí označení pro pokyn zahájit další vlnu teroru na okupovaných územích. Držím palce ukrajinským partyzánům i ukrajinské armádě, aby vytlačili okupanty co nejrychleji a zabránili dalšímu vraždění,“ okomentoval na dotaz deníku FORUM 24.

Alexandr Vondra (ODS), poslanec Evropského parlamentu, má z tohoto kroku Vladimira Putina podobný dojem. „Působí to na mě tak, že odtamtud chtějí dostat civilisty pryč, aby Putin mohl srovnat oblasti se zemí. Myslím si, že to je ten plán,“ uvedl na dotaz deníku FORUM 24. Je to podle něj cesta, jak obyvatele donutit k evakuaci. „Myslím, že cítí, že vojensky ztrácí, tak by ztratil jen hromadu trosek,“ dodal Vondra.

S tím, že anektované oblasti Rusku nepatří, souhlasí poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN), podle kterého jde o výraz Putinova zoufalství. „Stanné právo se vyhlašuje na území, které nemá státní moc pod kontrolou, kde existuje odpor proti vládním direktivám,“ vysvětlil. Podle Polčáka se ukazuje, že i množství dřívějších umírněných podporovatelů Ruska na tomto území se jeho postupy naprosto zajídají. „Stanné právo je počátek konce nadvlády nad daným územím. Je totiž nepochybně územím ukrajinským,“ uvedl pro deník FORUM 24.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) označila Rusko za teroristický stát, což podle ní Vladimir Putin vyhlášením stanného práva na anektovaném území Ukrajiny poté, co tam proběhla podvodná referenda, potvrdil. „Nám v České republice se nutně vybaví čas německé okupace a vyhlášení stanného práva v roce 1941. Byla to faktická hrůzovláda se stovkami poprav a bezpočtem zničených lidských osudů,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24. Putinův režim je podle Němcové obtiskem Hitlerova režimu a Evropa a svět musí reagovat a všestranně pomoci Ukrajině, varovala.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) ve své reakci pro FORUM 24 zmínila zase Reinharda Heydricha. „Když Heydrich přišel do Protektorátu Čechy a Morava, bylo vyhlášeno stanné právo. Když Putin vstoupil do ukrajinských oblastí, vyhlásil si ho také. Pro nás ani bojující Ukrajince to nemá znamenat nic víc, než že chce potlačovat odpor a že mu v tom máme dál aktivně bránit – ať už si zrovna vymyslí jakoukoli metodu,“ uvedla.

K přirovnávání k režimu Adolfa Hitlera se na twitteru přidal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který očekává ruskou porážku. „V regionech, které mu nepatří, vyhlásil stanné právo. Každým krokem se přibližuje Hitlerovi a dalším odporným diktátorům. Porážka Ruska se blíží, je to otázkou času,“ napsal.

Vlastimil Válek (TOP 09) na svém účtu přirovnal ruské vyhlášení stanného práva na anektovaných územích Ukrajiny k tomu, kdyby on sám vyhlásil stanné právo na západním Slovensku. „A jen to ukazuje, jak zoufalý ruský diktátor je. Armáda Ukrajiny předvádí velké bojové úspěchy. Jsem hrdý, že Ukrajině pomáháme!“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články