Stanovisko šéfredaktora k zakázané reklamě na Českém rozhlase

ČTK

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | FOTO: ČTK

Je smutné, co se v naší zemi může odehrát téměř třicet let po návratu svobody. Redakce deníku FORUM 24 připravila speciální publikaci o důsledcích pěti let, po které miliardář Andrej Babiš vykonává vysoké státní funkce. Vychází právě dnes, v pondělí 15. 4. Měli jsme v úmyslu na tento speciál našeho titulu FORUM upozornit rozhlasovou reklamou v Českém rozhlase. A to proto, že se jedná o zpravodajské rádio, které poslouchají lidé se zájmem o veřejné dění. Český rozhlas ale odmítl vysílat sdělení, v němž jsme chtěli neutrálním způsobem říci, že takovýto speciál vydáváme. Navrhovali nám znění, které by zcenzurovalo podstatu informace.

archiv

Podle veřejnoprávního Českého rozhlasu nesmíme v naší zaplacené reklamě vyslovit jméno Andreje Babiše. A nemůžeme říci, že přinášíme analýzu výkonu veřejné moci. Náš předseda vlády je podle Českého rozhlasu ten, jehož jméno se nesmí vyslovit. Tím jsme dostali cennou informaci. Vracíme se do zaostalých poměrů, v nichž je umlčovaná kritická novinářská práce a omezovaná veřejná debata o držiteli moci.

Původní vysvětlení právníků Českého rozhlasu, že informaci o našem speciálu nemůžeme vysílat kvůli volební kampani, jsme nemohli akceptovat. Andrej Babiš v evropských volbách nikam nekandiduje a my také ne. Evropských voleb se náš speciál ničím netýká. Informace o publicistické činnosti není v civilizované zemi politickým sdělením, které by bylo v rozporu s pravidly volební kampaně. Vždyť by to v důsledku znamenalo, že novinář nemůže šířit informace o své vlastní práci, v níž zazní jméno vrcholného představitele státu.

Po skandálním rozhodnutí Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran a hnutí, který udělil pokutu autorům knihy Žlutý baron Jakubu Patočkovi a Zuzaně Vlasaté, což navíc posvětil Krajský soud v Brně, je tu další podobný krok, díky kterému je zjevné, že dochází k faktickému omezování ústavního práva na svobodu slova.

Chtěli jsme na našem názoru trvat na základě právního stanoviska docenta Rozehnala, který podepřel naše právo na reklamu s uvedením jména Babiš, s nímž jsme seznámili mluvčího rozhlasu Jiřího Hošnu. Pan Hošna ale postoj Českého rozhlasu korunoval arogantním sdělením, že je FORUM 24 dezinformační web. Takovou drzost si nenecháme líbit a podáme na Český rozhlas diskriminační žalobu.

Vedení ČRo nemá ani to nejmenší právo zatahovat do obchodního jednání své subjektivní politické posudky. Je přitom zcela zřejmé, že kdyby naše médium bylo známé tím, že zastává stanoviska vlády a pana Babiše, nebyl by s reklamou žádný problém. Reklama nám byla zamítnuta právě proto, že bráníme právo veřejnosti na informace, jež nejsou panu Babišovi příjemné. Nekulturnost, absurdita a celkové vyznění dopisu, který Hošna zaslal naší hlavní editorce Johaně Hovorkové, jasně dokládá to, co píšeme v našem speciálu. Důsledkem moci Andreje Babiše v naší zemi je omezování svobody slova a mocenská arogance.

Vedení ČRo v čele s generálním ředitelem René Zavoralem se již smutně proslavilo zásahem do práce vlastního reportéra Janka Kroupy, který informoval o tom, že Babišův holding Agrofert hospodaří na mnoha hektarech zemědělské půdy bez právního titulu. To všechno do sebe zapadá v souvislosti s personálními změnami v Českém rozhlase, a to včetně prazvláštního odstranění z funkce šéfredaktora ČRo Vltava Petra Fischera. A v principu to potvrzuje předchozí analýzy zasvěcených publicistů o tom, že Zavorala prosadilo do funkce hnutí ANO, konkrétně Martin Komárek a Martin Kolovratník.

Domnívám se, že omezování ústavního práva na svobodu slova a celkové utahování šroubů by měli zaznamenat demokratické politické strany, domácí i mezinárodní novinářské organizace a také představitelé odborné právnické veřejnosti. Problém je už v samotné tendenci omezovat v době volební kampaně diskuzi občanů se vztahem k politice. Navíc se tu ale množí případy nepřijatelné arogance lidí, kteří stojí na Babišově straně a hájí jeho zájmy.

Další informace o celém případu včetně přesného znění zakázané věty a arogantního e-mailu pana Hošny naleznete zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner