Stanovisko šéfredaktora ke snaze novinářů iRozhlasu znevěrohodnit vyšetřovatele Čapího hnízda

Eric Drooker

Stanovisko k odpovědi novinářů Radka Kedroně a Ondřeje Golise z Českého rozhlasu na kritické články komentátora deníku FORUM 24 Jiřího Sezemského:

Český rozhlas pod vedením ředitele Reného Zavorala prochází z hlediska novinářské etiky zásadní krizí. Novináři, kteří dříve publikovali informace nepříjemné držitelům moci, jsou odsouváni z vysílání. Investigativní reportér, který ještě před rokem přinesl zásadní odhalení ohledně podnikání předsedy vlády, byl hanebně umlčen. Místo toho publikovalo toto veřejnoprávní médium na svém webu sérii článků, jež zpochybňují hodnověrnost policejního vyšetřovatele dotačního podvodu předsedy vlády, jehož prošetřuje premiérem změněné vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Tento stav věci je bezprecedentní a je zde velmi pravděpodobně ohrožen ústavní pořádek České republiky, neboť nezávislé vyšetřování trestní kauzy se ocitlo pod mocenským tlakem. A máme zde novináře, kteří tomuto nátlaku — ať už vědomě, či nevědomky — slouží.

Deník FORUM 24 přinesl názorové texty Jiřího Sezemského, který podrobil novináře Českého rozhlasu oprávněné kritice. Tito novináři totiž svým chováním zrazují jak veřejný zájem, tak základní principy novinářské profese, když upřednostňují ve svých článcích nedoložené kompromitující informace o vyšetřovateli Čapího hnízda a tím naplňují potřeby komunikační strategie držitele moci. Nepřekvapilo nás, že si tito novináři chtějí najít v našich textech formulace, na nichž by tuto naši kritiku shodili. Kromě jednoho zcela marginálního pochybení v záměně jména autora jednoho z článků neudělal Jiří Sezemský žádnou podstatnou chybu a neuvedl žádnou nepravdu. Proto má moji plnou důvěru a podporu. Jeho články jsou zasvěcenými analýzami a komentáři, přičemž s některými jeho názory je jistě možné polemizovat. Pánové z Českého rozhlasu se ale tváří, že Sezemský uvádí věcně nepravdivé informace, což není pravda a můžeme to jasně doložit.

Rád bych čtenáře upozornil na značné vychýlení v proporcích problému: Zatímco veřenoprávní médium, které má rozpočet 2 mld. korun, problematizuje vyšetřovatele a s tím i vyšetřování trestní kauzy držitele bezprecedentní kumulace moci, tak naše médium, jehož roční rozpočet je osm milionů korun, které si musíme vydělat, brání nezávislost a férovost vyšetřování před mocenským nátlakem. Něco tu není v pořádku. Morální selhávání novinářů je ovšem jedním z klíčových aspektů tohoto období postupné destrukce pravidel demokratické společnosti. Rozhodně ale tomuto tlaku neustoupíme.

Pavel Šafr

šéfredaktror deníku FORUM 24

Článek Jiřího Sezemského: 

Český rozhlas v Čapím hnízdě. Redaktor Ondřej Golis na Babišově straně

Odpověď Radka Kedroně a Ondřeje Golise: ZDE

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]