Stará dobrá ODS? Nebo snad nová dobrá ODS?

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Člověk se nemohl bezděčně neusmát u zprávy, že ministři Evropské unie schválili přijetí Chorvatska do eurozóny. Jejich jednání totiž vedl za předsednickou zemi ministr Zbyněk Stanjura z ODS, která přijetí eura v ČR odmítá. Optikou zakladatele strany Václava Klause je euro v podstatě zradou ryzího češství, jak ho bohužel v posledních letech exprezident chápe. Řada příznivců největší pravicové strany má zase dojem, že Klaus zradil ODS, která v 90. letech představovala jasně prozápadní stranu. Podle Klause se ale Západ neblaze změnil, a tak se od něj odvrátil k Rusku, které se naopak od sovětských časů nezměnilo vůbec.

Mnohem typičtějším představitelem jakési „staré dobré ODS“ je expremiér Mirek Topolánek. Ten poskytl časopisu Reflex rozhovor, v němž mluví kriticky o Evropské unii a překvapivě pozitivně o svém nástupci Petru Fialovi. Podle Topolánka se EU vzdálila svému původnímu smyslu a ubývá v ní svoboda. Šéfredaktor Reflexu, který po Klausově vzoru s EU statečně bojuje, Topolánkova slova trochu upravil a vyzdvihl na titulní stranu: „Topolánek říká, že EU nemá smysl.“ Propagandisté to v pořadech na Rossia 1 říkají přesně stejně.

Nyní Topolánek radí Fialovi, aby se znovu obrátil na sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry jeho vládě. Topolánkova rada působí legitimně proto, že Fialova vláda získala důvěru na základě programového prohlášení, jež nemohlo předpokládat ruskou invazi na Ukrajinu. Fakt, že Topolánkova vláda padla po vyslovení nedůvěry, dodává ovšem jeho radě bizarní nádech. Je sice prakticky jisté, že by nyní vláda opět důvěru získala. Zda by její pozice pak byla opticky stabilnější, až tak jisté není. Ve faktickém slova smyslu ale Fialova vláda stabilní je a žádnou povinnost žádat znovu o důvěru nemá.

Topolánkův pohled ukazuje také jisté názorové napětí, které existuje mezi členy i příznivci ODS vůči Evropské unii, či spíše vůči určité agendě, kterou přijala za svou. Pro starou dobrou ODS je těžko stravitelné participovat na klimatickém programu EU. Topolánek to nazývá šíleným klimatickým tancem. Ačkoli by to asi každý člen stávajícího vedení ODS nejspíše vyvracel, ve skutečnosti tu máme aktuální ODS, kterou by mohli…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]