Vyvracet něco komunistům nemá cenu. Není ani jisté, čemu z toho, co vykládají, skutečně věří. Sledovat jejich myšlenkové toky má význam proto, abychom viděli, kam se hodlá ubírat jejich strategie.
Sílící komunistickou infekcí je názor, že „nebylo všechno špatné“, čímž se ve skutečnosti naznačuje, že to bylo před rokem 1990 lepší. Teď k tomu přispěl v Haló novinách (7. 2.) soudruh Jan Klán, předseda OV KSČM Kutná Hora. Předseda soudí: „Máme příliš krátkou paměť a hodně rychle zapomínáme.“
V tom se se soudruhem shodneme. On si to ale vykládá jinak.
Tvrdí totiž, že „mladí lidé, kteří se narodili po roce 1989“ věří stále více „mýtům“ o tom, že předlistopadová doba „byla jen dobou zla, politických procesů, mlácení demonstrantů, společnost chudoby, bez vývoje“ a mladí se „často nesnaží najít určitou rovnováhu“. „Osnovy ve školách se o tématu reálného socialismu raději nezmiňují. Co kdyby v tom totiž někdo našel zalíbení a snažil se stát disidentem dnešní doby. Nemalou úlohu v tomto procesu sehrává i Ústav pro studium totalitních režimů, kde jsou zabydleni buď bývalí disidenti, nebo lidé, kteří nechtějí připustit, že i systém před rokem 1989 měl svůj vývoj, dynamiku. Minulost není černobílá, ale je barevná.“
S tím Ústavem pro studium totalitních režimů to nevidí soudruh předseda z Kutné Hory moc realisticky. Tam teď mají zelenou myšlenky, že lid s režimem vyjednával a že doba komunistického panství byla vlastně součástí procesu modernizace v Evropě a podobně. Přít se o to, kolik tu bylo procesů a zmlácených demonstrantů, je zbytečné: Stačilo by se zeptat, proč lidé utíkali odsud na Západ a ne naopak a proč udatní pohraničníci stříleli po lidech, co chtěli z lágru socialismu ven, když by bylo normální si na nádraží koupit lístek na vlak o odjet.
Vtip vyprávěný za vlády KSČ říkal, co se stane s komunistou v centru jaderného výbuchu: Nic. Změní se v radioaktivní prach a škodí dál. Přesně v této fázi jsme.
Skomírající komunistická strana s mizernou podporou voličů, která už ani v komunálních volbách není schopna fyzicky obsadit tolik kandidátek jako v minulosti, si může jen užívat moc jazýčku na vahách. Může se jí ale stát, že spadne pod pět procent a tím se vítězné tažení předvoje proletariátu neslavně uzavře. Zůstanou tady ale zplodiny, které komunisté šíří do posledních chvil. Líčení doby po listopadu jako úpadku, korupce, matrixu, Palerma přešlo do šikovnějších úst. Je příznačné, že jsou to často bývalí členové KSČ, viz prezident a premiér, kteří se repasovali do nových poměrů. Používají staré a osvědčené technologie a místo rudé používají růžovou. Ta je hezká.
Vyplatí se věnovat pozornost spíše komunistickým klonům než komunistům samotným, ti působí poněkud obstarožně. Metody mají ty samé, jen tak trochu s lidskou tváří a novým sněním, aby se neřeklo.