Starosta Čižinský: Výstava mrtvých těl je hrubě neetická. Já bych ji nepovolil

Jan Čižinský, starosta Prahy 7  (ČTK)

Jan Čižinský, starosta Prahy 7 | FOTO: ČTK

Výstava Body the Exhibition, která probíhá na pražském Výstavišti, pobouřila množství lidí. Dokonce proti ní vznikla petice, která upozorňuje, že vystavená těla mohou patřit politickým vězňům, které čínský režim mučí a používá je jako nedobrovolné dárce orgánů. Proti probíhající výstavě se ostře ohradil i starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Přestože se akce koná na území jeho městské části, nemůže její konání nijak ovlivnit. FORUM 24 poprosilo pana starostu o rozhovor na ožehavé téma.

Pane starosto, co si myslíte o výstavě Body The Exhibition, která probíhá na pražském Výstavišti, spadajícím pod vaši městskou část?

Pražské Výstaviště bohužel nespadá pod Prahu 7. O Výstavišti rozhodují Rozvojové projekty Praha a pražský magistrát. Pokud by Výstaviště spadalo pod Prahu 7, taková výstava by se tam nekonala. Akci považuji za hrubě neetickou. Je pořádána za účelem zisku a komerce jednoznačně převyšuje vzdělávání.

Na expozici se snáší velká kritika, která především apeluje na fakt, že vystavená těla mohou pocházet z Číny, tedy ze země, kde je velký problém s prodejem lidských orgánů. Myslíte si to také?

V Číně dochází k porušování lidských práv. I proto jsem na magistrátu hlasoval proti partnerství Prahy a Pekingu. Bohužel jako zastupitel jsem neměl možnost hlasovat o předmětné výstavě. Hlasoval bych proti jejímu konání.

Body Worlds Exhibition (Discovery Times Square)

Je možné, že vystavování mrtvých těl bude v České republice nezákonné, a proto by mohla být výstava zakázána?

Takové pokusy v minulosti byly. Nyní je podle mne třeba počkat na nový zákon o pohřebnictví a ten by měl podobné akce do budoucna znemožnit.

Vy sám jste pro zakázání, nebo pouze pro nějaká omezení?

Nejsem proti pitvám, jsem proti tomu, aby se na pitvy prodávaly lístky. Nejsem tedy proti vzdělávání, ale jsem proti komerci, která si bere vzdělávání jako fíkový list.

Spolupracujete s hnutím Falun gong. O jakou organizaci se jedná?

Jsem v kontaktu přes e-mail s panem Kajínkem, novinářem, který se zbývá lidskými právy v Číně. Skupinou, která je v Číně pronásledována, jsou i lidé spjatí s Falun Gongem. Takže ten kontakt je takto zprostředkovaný. Jsou to pronásledovaní lidé a jako takoví si zaslouží podporu.

Loni jste vyvěsil z okna svého úřadu tibetskou vlajku, byl to signál odporu proti porušování lidských práv v Číně a jejímu diktátu vůči Tibetu? 

Vyvěšování tibetské vlajky chápu jako podporu dodržování lidských práv nejen v Číně, ale i v jiných částech světa. I my si musíme připomínat, že není vůbec samozřejmé, že je v naší zemi respekt k lidským i občanským právům. I na příkladu naší Prahy 7 je vidět, že občanská angažovanost může vést až k úspěchu ve volbách. Něco takového je v desítkách zemí po celém světě zcela vyloučené, protože se lidská a občanská práva prostě nedodržují.

Zahájení výstavy Body provázel protest odpůrců, který zdokumentoval i náš fotograf.  (F24/David Těšínský)

Cítíte podporu ve svém snažení, nebo vám i někdo předhazuje, že jste proti Číně zbytečně kritický?

Ve svém okolí cítím podporu. Vyvěšování tibetské vlajky nám nicméně komplikuje ministerstvo financí, kterému patří budova, ve které sídlí náš úřad. Během návštěvy čínského prezidenta dokonce ministerstvo nechalo tibetskou vlajku strhnout, čímž ji poškodilo. Ale my se nedáme. Vlajku vyvěsíme na budovu budoucí radnice a bude vidět mnohem lépe.

Jak se chcete zasadit o nekonání podobných výstav, jakou je Body the Exhibition ve vaší městské části?

Rada městské části mne podpořila jednomyslně v neudělení záštity. Jsem přesvědčen, že kdyby záleželo na usnesení Prahy 7, tato výstava by se v Praze 7 vůbec nekonala.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články