Starosta Jeruzaléma se ve výzvě premiéru Sobotkovi dovolává pravdy a lásky

Jeruzalémský starosta Nir Barkat (abcnews.go.com)

Jeruzalémský starosta Nir Barkat | FOTO: abcnews.go.com

České ministerstvo školství se podvolilo stížnosti „velvyslanectví“ neexistujícího státu Palestina, které v Praze vzniklo z vůle někdejších komunistických vládců a setrvačností zde sídlí dodnes. Jeho představitelům se nelíbí, že v českém školním atlase byl za hlavní město Izraele označen Jeruzalém, a požadují, aby tam jako hlavní město figuroval Tel Aviv. Ministerstvo školství na základě tohoto požadavku rozhodlo, že pokud bude v atlase uveden jako izraelská metropole Jeruzalém, odebere mu akreditaci. O věci jsme již informovali zde. Proti tomuto rozhodnutí proběhne v úterý od 17 hodin v Praze na Václavském náměstí protest, který pořádá židovská komunita Bnei Jisrael, Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, facebooková skupina Podporujeme Izrael, Liga proti antisemitismu a Židovská liberální unie. Zajímavou informaci k tomuto případu uveřejnil bloger Lubomír Stejskal.

Lubomír Stejskal: Výzva pro premiéra

Ať se nám to líbí nebo ne, Havlovo motto o pravdě a lásce vítězící nad lží a nenávistí je ve světě vysoce ceněno. Nejnovější důkaz přišel z Jeruzaléma.

Zdravým rozumem těžko pochopitelná zpráva, že si suverénní stát nechá od ambasadora reálně neexistujícího státu diktovat, jaké smí či nesmí být hlavní město jiného suverénního státu, obletěla díky internetu celý svět – a nevyhnula se ani jeruzalémské radnici. Starosta izraelské metropole Nir Barkat pocítil obzvláštní zklamání: Toto se přece mezi přáteli nedělá.

repro: youtube ()

Prvního září zveřejnil na svém twitteru a facebooku otevřený dopis, který ve věci neoznačení Jeruzaléma jako izraelského hlavního města v českých školních atlasech adresoval premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Anglicky psaný dopis uvedl slovy:

„Truth and love will overcome lies and hatred.“ (Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.)

Starosta Barkat nejspíš neví, že někteří Češi si z tohoto motta udělali rohožku, o niž si otírají podrážky. Ani že označit v českých zemích někoho za pravdoláskaře není pocta, nýbrž jedna z nejhorších politických nadávek. Barkat bere Havlovu větu vážně: jako výzvu k životu v pravdě.

Zdroj: Twitter jeruzalémského starosty

Otevřený dopis Nira Barkata adresovaný Bohuslavu Sobotkovi

A pravdou pro něj je, jako pro bezpočet lidí na celém světě – a netýká se to jen Židů, že Jeruzalém, v jehož čele má tu čest stát, je hlavním městem jeho státu, jeho země. Tak jako je hlavním městem České republiky Praha. Kdo odpírá židovskému lidu právo, aby prohlásil Jeruzalém svým odvěkým hlavním městem, kdo odmítá uznat, že Jeruzalém je srdcem a duší lidu Izraele, hlásá lež.

Proto, v duchu Havlova hesla, připomíná Barkat českému premiérovi: Budoucí generace českých studentů si nezaslouží nic menšího než pravdu. V tomto případě pravdu o Jeruzalému.

Za sebe dodám: Nebylo by většího paradoxu, než kdyby se v zemi, jejímiž dějinami se jako červená nit vine zápas o pravdu, učily děti lež. Lež o Jeruzalému, který prý není izraelskou metropolí (hlavním městem). A lež o Tel Avivu, který prý izraelskou metropolí je.

Je to pro Bohuslava Sobotku velká výzva. Jak se zachová? Co do izraelského hlavního města jeho starostovi odpoví?

Článek vyšel na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]