Starosta Kolář má znovu ochranku. Je ohrožen kvůli soše Koněva a ruským výhrůžkám

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář  (TOP 09)

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář | FOTO: TOP 09

Týdeník Respekt informuje o tom, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a spolu s ním dva další lidé mají policejní ochranu. Bezpečnostní situace vygradovala po odstranění sochy maršála Koněva a prohlášení ze strany Ruska o tom, že kvůli tomu mají být pražští politici trestně stíháni. Respekt píše, že do Česka přicestoval ruský občan, který by mohl starostu Prahy 6 ohrozit.

Kolář, na jehož podporu už tisíce lidí podepsaly petici, dostal kvůli této věci policejní ochranu už loni v srpnu, kdy se o odstranění sochy začalo jednat. Starostovi chodily výhrůžky smrtí. Nejvíce jich přibylo podle Kolářova tehdejšího sdělení poté, co o věci začal na svém twitterovém účtu obšírně psát hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit a chce ji umístit do Muzea paměti 20. století.

Ruská diplomacie záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Podle mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruské federace Světlany Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska. Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou. „Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu,“ prohlásila mluvčí.

„Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním,“ uvedla česká diplomacie. Ministerstvo také připomnělo, že se Česká republika na základě dohod s Ruskem na svém území řádně stará o čtyři tisícovky válečných hrobů, památníků či pomníků. V Rusku přitom podle úřadu nebyly dodnes navzdory dlouholetým jednáním obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve požádal šéfa kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o posouzení trestní odpovědnosti představitelů zahraničních zemí za rozhodnutí o zrušení památníků padlých sovětských občanů, uvádí agentura TASS. České ministerstvo zahraničí ale dnes sdělilo, že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. „Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi,“ oznámilo ministerstvo.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který letos 7. dubna podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i v zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest. „Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejích demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné,“ uvedlo české ministerstvo. „Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná,“ doplnilo.

Odstranění sochy Koněva kritizoval i český prezident Miloš Zeman. Krok radnice Prahy 6 označil za „pokoutní“ a „morálně neospravedlnitelné zneužití krizového stavu“ v době epidemie způsobené koronavirem. Naopak třeba někteří opoziční politici v Česku zastávají stejný názor jako Ministerstvo zahraničí ČR. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že by se Rusko mělo místo stíhání představitelů českých samospráv řádně starat o památníky československých legionářů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com