
Vladimir Putin a Sergej Sobjanin FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 4.0/mos.ru
FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 4.0/mos.ru

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin v pátek dle zveřejněných záběrů zřejmě Vladimira Putina postavil před nepříjemný fakt. „Vyvolal Putinovu zjevnou nelibost svou chmurnou zprávou o tom, že průměrný plat Moskvana v žádném případě nezapadá do prezidentových růžových představ o blahobytu obyvatel hlavního města,“ píše na síti Telegram známý komentátor a bloger Anatolij Nesmijan. Putin na videu skutečně vypadá zaskočeně a chvíli neví, jak reagovat.
Nesmijan připomíná, že v Moskvě žije obrovské množství úředníků a nejrůznějších „polozaměstnanců“ s velmi vysokými státními platy – například poslanců. Když se tato kategorie z výpočtů odečte, ukáže se, že průměrný plat Moskvana je ještě nižší než Sobjaninem uváděný údaj.
«140 тысяч рублей? Да ладно? Больше!» Путина удивила средняя зарплата в Москве
— Дождь (@tvrain) January 24, 2025
Владимир Путин на заседании попечительского совета МГУ удивился, когда мэр Москвы Сергей Собянин рассказал, что средняя зарплата в столице составляет 140-160 тысяч рублей.
— Да ладно? Больше, —… pic.twitter.com/xEoMEaKmts
„Na druhou stranu neuvidíte ani hladové Moskvany ležící na ulicích, takže ve skutečnosti si lidé vydělají dost na to, aby nějak žili i při moskevských cenách a úrovni výdajů. Samozřejmě mluvíme o šedých příjmech, které se do statistik nezapočítávají. Pravděpodobně kdyby neexistovala šedá ekonomika, byla by dnes sociální situace úplně jiná, protože úřady samozřejmě z lidí vysávají, co se dá, a ženou je do naprosté chudoby.
Ale šedý příjem je také věc sama o sobě,“ píše Nesmijan.
V Moskvě je velký počet různých manažerů, kteří sedí u finančních toků, odkud si něco berou pro sebe, a řetězec „nepřetržitého rozkrádání“ pokračuje dál, takže jejich neevidované příjmy jsou „samozřejmě řádově vyšší než to, co pro sebe v tichosti pobírají podzemní instalatéři, elektrikáři a vychovatelky“. I na šedém trhu je diferenciace příjmů velmi vysoká.
„Šedou zónou“ se v Rusku málokdo seriózně a vědecky zabývá, uvádí Anatolij Nesmijan.
„Existují sice kvalitativní hodnocení, ale k pochopení celkové situace kvantitativně je otevřený přístup k takovým informacím velmi malý. Je možné, že existují nějaké uzavřené zprávy (a Putin právě očekával, že od Sobjanina uslyší nějaký údaj z nich), ale buď s nimi moskevský vůdce není obeznámen, nebo neriskoval vyslovení neoficiálních údajů.“