Starosta Řeporyjí Pavel Novotný staví pomník vlasovcům. Komunisté ať se třeba pominou, krčí rameny

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (FORUM 24)

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný | FOTO: FORUM 24

V Řeporyjích na periferii Prahy zřejmě bude stát první pomník vlasovců na území bývalého Československa. Postavit ho tam nechá starosta Pavel Novotný, který už se podle svých slov těší, jak tím namíchne komunisty.

Myšlenku připomenout takto vlasovce Novotnému vnukl jeho stranický kolega, historik Pavel Žáček. Ruský generál Andrej Vlasov a jeho pravá ruka Sergej Buňačenko v Řeporyjích přenocovali ze 6. na 7. května 1945 a zvažovali postup osvobozování Prahy. Jejich jednotky, které předtím kolaborovaly s nacistickým Německem ve snaze osvobodit Rusko od Stalina, v Praze o tři dny předstihly Rudou armádu a pomohly s tamním povstáním.

Hladce projednaná rána propagandě Kremlu

Rozporuplní vlasovci vzbuzují vášně hlavně u komunistů a Putinovy páté kolony v Česku tím, že nabourávají jejich propagandistickou tezi o osvobození Prahy Rudou armádou. Pavel Novotný podle svých slov netušil, že půjde o první pomník svého druhu na území bývalého Československa. „Zároveň to ale v Řeporyjích ani nikdo neřešil, byl jsem až překvapený, mám v tomto ohledu osvícené zastupitelstvo,“ pochvaluje si v rozhovoru pro deník FORUM 24 spolupráci na úřadě.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pomník má stát do roka a Novotného v jeho budování povzbuzuje představa protažených obličejů komunistů. „Tuhle se ke mně naklonil pan Štětina (bývalý europoslanec, pozn. red.) a utrousil: ‚To budou komunisté pěkně nas**ní‘,“ směje se Novotný, který zároveň dodává, že stavět pomníky rozhodně neplánoval. “Mám ale dojem, že některé věci už nikdo jiný nezachrání,“ popisuje zrod nečekané agendy.

Novotný nedávno nechal opravit údaje na pamětní desce pomníku obětem holocaustu a nacistického režimu, kde třem z nich dohledal v kronice skutečná data úmrtí. Na jejich památku, i památku jejich rodičů, nechá zároveň zakomponovat do chodníku pět tzv. kamenů zmizelých.

Možnost, že by ho k záměru s pomníkem vlasovců přivedly peripetie zastupitelstva šestého obvodu kolem naopak odstraňování normalizační sochy maršála Koněva, Novotný odmítá, jakkoliv ovšem připouští, že se i v této věci chtěl angažovat. „Starostovi Kolářovi jsem nabízel peníze i vesmírné lidi, ale nechtěl je,“ popisuje v narážce na čety pomocníků, jejichž rukou z řeporyjských ulic zmizela už desítka autovraků. „Kutlvašr tam měl být, a ne tenhle…,“ vzpomíná velitele povstaleckých jednotek starosta, který několik set tisíc z rozpočtu městské části na příští rok vyčlenil na pamětní desky a pomníky.

Na další věc starosta Novotný přišel v obecním archivu. V zápisu z jedné poválečné schůze se v bodu 4 dočetl, že obec odkládá zamýšlený nákup Rooseveltovy busty. Záměr, který nadlouho zhatili komunisté, ovšem nepozbyl platnosti a Novotný se jej rozhodl naplnit. „Odklad o 72 let už je dost, teď už by to chtělo dotáhnout,“ odtuší v předstíraném zamyšlení.

Twitter, archiv mč Řeporyje a Pavla Novotného
Zápis ze schůze rady národního výboru v Řeporyjích 7. srpna 1947. Bod 4.: nákup Rooseveltovy busty se odloží, nejsou peníze – koupí se jen obraz, rozhodli radní. Novotný jejich původní záměr po 72 letech uskuteční a bustu na úřad pořídí.