Starosta za ANO skončil ve vazbě, aby neovlivňoval svědky. A co tedy dělá Babiš?

Facebook

Slogan hnutí ANO | FOTO: Facebook

V severočeském Varnsdorfu se stala unikátní věc. Policisté „sebrali“ vedení města – starostu i místostarostu, oba za ANO, oba totiž vyšetřují kvůli manipulaci s veřejnou zakázkou a dalším trestným činům. Soudce se nakonec rozhodl, že vazbu neuvalí na místostarostu, naopak starosta Stanislav Horáček putoval v pátek do vazby. Tam bude minimálně tři měsíce. Důvod? Aby neovlivňoval svědky.

Situace ve Varnsdorfu je mimořádná. Dokud policisté nepropustili místostarostu, nebylo ani jasné, kdo město nadále bude řídit. A co se mělo stát? Politici ANO se podle vyšetřovatelů spojili se zástupci soukromé společnosti Water Solar Technology. Ta ve Varnsdorfu provozuje dlouhodobě kritizované radary na měření rychlosti. Z každé pokuty přitom jde částka do samotné společnosti. Podle dostupných informací společnost dostává z každé pokuty přibližně 300 korun. Město jí poslalo nejdříve 21 milionů, před nedávnem potom dalších 30 milionů.

Starosta putoval do vazby kvůli tomu, aby neovlivňoval svědky při vyšetřování. Varnsdorfský případ, na jehož nestandardní průběh upozorňovali úředníci Ministerstva vnitra a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, udělil městu už dvě pokuty, je celkem jednoznačný. Starostovi hrozí 5-12 let vězení, vyšetřovaný je také jednatel Water Solar Technology Miloš Schubert. Toho policisté po středečním zátahu propustili na svobodu.

Postup vyšetřovatelů a soudu není v případě „kauzy Varnsdorf“ nijak překvapivý. Za úvahu však stojí ve vztahu ke stranickému šéfovi vězněného starosty, Babišovi. Ten je totiž dlouhodobě vyšetřován v několika závažných kauzách, kde nejde o miliony, ale o stovky milionů korun, o které měl připravit stát. Současně s vyšetřováním Babiš v podstatě nedělá nic jiného, než ovlivňuje svědky. Kromě toho vytváří nátlak na vyšetřovatele a je v obřím střetu zájmů, je jako premiér šéfem šéfů vyšetřovatelů, státních zástupců i soudců. Není tak příliš překvapivé, že ve Varnsdorfu upekli takový pěkný byznys, jaký tam upekli. Politici ANO si zřejmě mysleli, že si mohou dělat, co chtějí, tak jako jejich šéf. Ten může cokoliv, a do vazby nejde. Jak je to možné?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner