Starosta založil petici, aby si média vlastněná premiérem přidala k názvu sousloví „děláme kampaň pro Babiše“

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš ve svém nedělním pořadu Čau lidi zaútočil na redakci deníku Seznam Zprávy. Podle něj by kvůli publikovaným reportážím měli svoje zpravodajství označovat jako „politickou kampaň proti Babišovi“. Tento výrok se nelíbil starostovi Františkových Lázní Janu Kuchařovi, a rozhodl se proto založit petici, která navrhuje, aby média vlastněná premiérem přiznala, komu slouží.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) si ve svém pravidelném PR pořadu Čau lidi, vzal na paškál server Seznam Zprávy, o kterém řekl, že by měl své zpravodajství označovat jako „politickou kampaň proti Babišovi“. Premiér je znám svou nenávistí ke kritické novinařině a často se vůči ní vymezuje. Sám však skrze holding Agrofert vlastní vydavatelství MAFRA, kam spadají tituly jako MF Dnes, Lidové noviny nebo Metro.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

To rozlítilo starostu Františkových Lázní Jana Kuchaře (STAN). „Přivedlo mě to na nápad. To, co chce Babiš po Seznamu – zcela nesmyslně, protože vlastníci Seznamu nejsou v politice – chtít naopak po jeho médiích. To je fér, ne? Protože on v té politice je. Prostě na hrubý pytel hrubá záplata,“ popisuje své rozhodnutí.

Chce, aby noviny jako Mladá fronta DNES, Lidové noviny, Metro, 5plus2, časopis Téma, rádio Impuls, televize Óčko, weby iDnes, Lidovky, Expres, časopisy Žena a život, Tina, Chvilka pro tebe, Cosmopolitan, Rytmus života a mnohé další přidaly ke svému názvu sousloví „toto médium dělá kampaň pro Andreje Babiše“.

Ke svému požadavku přiložil petici, pod kterou se může podepsat každý, komu tyto poměry také vadí.

Petice je k podepsání zde.

„Jde o tohle – nezávislá média jsou jedním ze základů každého normálního státu. Musíme je mít, tyhle hlídací psy demokracie. Novináře, kteří se prostě nebudou bát jít po hlavounech, ať už budou z jakékoli partaje. Hlava nehlava. Kteří za nás budou rozkrývat špinavosti v politice a veřejné správě. Taková média, která z mocných nemají strach,“ poznamenal Kuchař.

Média, která jsou mocenskou pákou či vlastnictvím vlivných, podle něj z podstaty neplní svou úlohu. „A tak by to, co Babiš chce po ostatních, měl především plnit on sám. A právě proto by obsah médií, která vlastní, měl být označen oním ‚toto médium dělá kampaň pro Andreje Babiše‘,“ uzavřel starosta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]