Starosti Starostů vládu nepoloží. Známe názory poslanců

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Jen pár hodin poté, co do vybraných médií zjevně řízeně unikly odposlechy z tzv. kauzy Hlubuček, navázali političtí komentátoři na volání hnutí ANO a začali předpovídat blízký konec vlády Petra Fialy. Prý nastanou velké změny a je ohrožena vládní většina. Podle zdrojů Týdeníku FORUM se ale s podobnou variantou vůbec nepočítalo, což nyní potvrdila i vyjádření oslovených poslanců, poslankyň a vládních představitelů.

„Není nikdo, kdo by to chtěl zabalit. Vláda, která nastoupila s programem boje proti populismu a extremismu, nepředá moc Andreji Babišovi a Tomiu Okamurovi,“ řekl Týdeníku FORUM hned na počátku celé kauzy dobře informovaný zdroj z okolí Petra Fialy. A celý další vývoj informaci potvrzoval. Na dotaz, zda je ohrožena vládní většina, premiér v úterý 21. června Týdeníku FORUM odpověděl: „Dohodli jsme se na tom, že nevidíme žádné důvody pro rekonstrukci vlády a podobné kroky. Ministr vnitra Vít Rakušan má absolutní důvěru koalice, pokud jde o nestrannost vyšetřování kauzy a jeho spravedlivý výsledek,“ uvedl.

Přesto se i nadále hovořilo o tom, že někteří členové vládní koalice budou chtít změny, jak se ale zdá, bylo to spíše zbožné přání některých médií a opozice.

Je ohrožena sněmovní většina demokratických stran? Není, shodli se v podstatě všichni oslovení představitelé jednotlivých partají. Jejich odpovědi si můžete přečíst níže.

Jan Skopeček (ODS)

Vládní většinu kauza Hlubuček snad neohrozí, respektive neměla by. Jakkoli nechci význam této kauzy podceňovat či relativizovat (i když zatím nevíme, jaká je škoda, co bylo ukradeno či prohospodařeno, přestože opětovně a skandálně došlo k uveřejnění odposlechů), přece jen jde o kauzu spojenou s pražským magistrátem, nikoli s vládou. Představitelé STAN na to navíc reagují velmi rychlými personálními změnami, což zvláště vyniká ve srovnání s obviněným premiérem Babišem, který se držel křesla za každou cenu. Vládní většinu by ale mohlo ohrozit to, že začnou koaliční partneři využívat kauzu k odstřelování a vyřizování si účtů se svými partnery. Doufám, že si toho jsou například Piráti vědomi.

Markéta Pekarová…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]