Starostka Průhonic veřejně odhalila, že majitelem Agrofertu je Babiš. Podniká v rozporu se zákonem

Eric Drooker

Starostka Průhonic Hana Borovičková poněkud prostomyslně přivítala na veřejné akci „majitele a investora“ z firmy IMOBA pana Andreje Babiše. Předseda vlády Babiš přitom podle zákona nemá podnikat. Jestli podniká, tak překračuje zákon. Jenže ani starostka jeho domovské obce nepochybuje, že premiér je podnikatelem a majitelem firmy, která realizuje v obci developerské projekty. Firma IMOBA je součástí holdingu Agrofert.

David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International, nedávno přišel s výbušným prohlášením o tom, že Andrej Babiš je v podezření, že stále ovládá společnost Agrofert. A jak se ukazuje, není jediný, kdo se takto vyjadřuje – a někdy se to dozvídáme i z míst, na nichž bychom to nečekali.

„Díky slovenskému registru partnerů veřejného sektoru jsme přinesli důkaz, že Andrej Babiš Agrofert stále ovládá a je jeho skutečným majitelem. Dosud tady byly jen spekulace, že má ve společnosti fakticky zásadní, byť neformální vliv. My přinášíme důkaz, že jeho vliv je i formální, že se ho nikdy reálně nezbavil,“ řekl Ondráčka pro Seznam.cz.

Babiš to samozřejmě popřel a přidal několik urážek a obvinění. V pořadu Reportéři ČT jsme pak mohli i my nahlédnout do slovenského registru partnerů veřejného sektoru (protože Agrofert působí i na Slovensku) a spatřit černé na bílém, kdo je uveden v kolonce „konečný uživatel výhod“, což podle směrnic (a podle vyjádření TI) znamená ve slovenské legislativě totéž, co „skutečný majitel“ u nás. Stojí tam: Andrej Babiš.

Důvodné podezření že Babiš Agrofert stále ovládá, ačkoliv mu to zákon o střetu zájmů zakazuje, pak logicky zajímá i orgány Evropské unie. Konkrétně Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu a nejen ten. Europoslanci se této kauze chtějí věnovat i nadále. Evropská komise má pak dojít ke konečnému verdiktu, zda oním „konečným příjemcem“, který mohutně čerpá z dotací, je skutečně český premiér Babiš. 

Poněkud svérázně ovšem vyznělo, že k potopení Andreje Babiše se přidal i prezident Miloš Zeman. Na návštěvě v Německu se jal rozprávět o tom, že v jejich zemi působí dvě stovky českých podniků, mezi nimiž – jak výslovně upozornil – je „také pekařská skupina a chemické podniky našeho premiéra, který taktéž není jen politikem, ale také podnikatelem“.

Proč to Miloš Zeman udělal? Důvodů může být povícero. Buďto už není schopen kontrolovat, co vypouští z úst, nebo prostě zapomněl, že teď se musí říkat, že Babiš už žádným podnikatelem není. Anebo prostě zas jednou povolil své zlomyslnosti, jelikož zvolen už přece byl, a tak už premiéra nepotřebuje.

Odkud ale náš pan premiér ránu jistě nečekal, jsou tedy nyní přímo jeho Průhonice. 

„Otevření dětského hřiště. Dne 31. 5. bylo obci předáno spolu s přilehlými komunikacemi a veřejným prostranstvím nové dětské hřiště v lokalitě „Nové Průhonice“ … Hřiště stejně jako celou přilehlou obytnou lokalitu vybudoval investor spol. IMOBA,“ píše se v červnovém čísle Zpravodaje obce Průhonice, v článku, který v něm uveřejnila starostka Průhonic paní Hana Borovičková. 

„Níže si můžete prohlédnout fotografie z otevření hřiště, při kterém jsme mohli přivítat majitelepana Andreje Babiše,“ sděluje na závěr, aby nebylo pochyb.

Nedávno nám pan předseda vlády (s plným profilem fotek s dětmi) oznámil, že „tahat do kampaně děti je nechutné“. Tak doufejme, že na to bude myslet dřív, než ho třeba napadne na zdraví těch svých odpřisáhnout, že s „tým Agrofertom“ nemá nic, ale vůbec nic společného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]