Starostové si zvolí nové vedení. Na místopředsedy je nominováno přes 20 lidí

Vít Rakušan (STAN) (STAN / se svolením autora)

Vít Rakušan (STAN) | FOTO: STAN / se svolením autora

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v sobotu v Hradci Králové obmění velkou část svého vedení. Funkci předsedy bude obhajovat ministr vnitra Vít Rakušan, který dostal podporu od všech krajských organizací. Zbytek užšího vedení ale zřejmě čekají změny, hnutí totiž o většinu jeho členů přišlo. Například ze čtveřice řadových místopředsedů zůstala pouze místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová.

Na místopředsednické funkce nominovaly regionální organizace více než dvě desítky kandidátů. Vedle Peckové, Vlčka a Šebelové jsou mezi nimi také Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek či poslanci Jan Lacina a Ondřej Lochman. Kandiduje i nynější první místopředseda Farský, který kvůli sněmu přiletí z Ameriky.

(Týdeník FORUM)

Zatím poslední sněm hnutí se konal loni v srpnu a Rakušan na něm obhájil funkci předsedy, do které byl poprvé zvolen v dubnu 2019. Starostové a nezávislí za sebou mají v poslední době hned několik kauz. Právě kvůli nim vládní hnutí mimořádný sněm do Kongresového centra Aldis v Hradci Králové svolalo.

Kauzy vládní hnutí poškodily

Během sestavování Fialova kabinetu se hnutí muselo potýkat s problémem kolem nominovaného kandidáta na ministra průmyslu Věslava Michalika kvůli jeho podnikání a půjčce přes kyperskou firmu. Michalik se nakonec kandidatury vzdal a šéfem resortu průmyslu a obchodu se stal manažer a investor Síkela.

Krátce poté hnutí zasáhla kauza kolem předsedy poslaneckého klubu a prvního místopředsedy Starostů Jana Farského. Ten se stal cílem kritiky, když 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v americkém Oregonu, kterou podpořila Fulbrightova komise. Farský sice tvrdil, že na důležitá hlasování se bude zpátky do České republiky vracet, ale ani to nestačilo a mandátu poslance se nakonec vzdal. Agendu prvního místopředsedy pak na dobu pobytu v USA předal dalšímu z místopředsedů Petru Gazdíkovi.

I Gazdík ale na funkci v užším vedení hnutí rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze dopravního podniku. Tím dalším, kdo se stranické funkce musel vzdát, je Stanislav Polčák. Reagoval tak na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Později pozastavil své členství v hnutí kvůli dřívější známosti s Redlem. Po tragické smrti Věslava Michalika tak ve vedení hnutí zůstal jen Rakušan a Kovářová.

Úspěch ve volbách

Do parlamentních voleb v roce 2021 šli Starostové a nezávislí v koalici s Piráty. Voliči jim dali celkem 15,62 procenta hlasů. Od 17. prosince 2021 jsou Starostové a nezávislí členy koaliční vlády Petra Fialy (ODS). V osmnáctičlenném kabinetu mají čtyři zástupce. Předseda hnutí Rakušan je ministrem vnitra a prvním místopředsedou vlády, ministrem školství se stal po rezignujícím Gazdíkovi Vladimír Balaš, ministrem průmyslu a obchodu je za Starosty Jozef Síkela a evropským záležitostem se ve vládním kabinetu věnuje Mikuláš Bek.

Ani úspěch v parlamentních volbách se neobešel bez problémů. Díky preferenčním hlasům totiž ze 37 zákonodárců, kteří se do dolní komory dostali za celou koalici s Piráty, mají Starostové 33, i když se strany dohodly, že nebudou ke kroužkování vyzývat. Podle Pirátů ale tuto dohodu Starostové porušili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články