Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v souvislosti s korupční kauzou v pražském dopravním podniku prověřuje obdržené dary. Plánuje, že vrátí všechny dary spojené s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patrně patří mezi trojici obviněných s uvalenou vazbou. Do této trojice patří i již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Spojitost s Redlem zatím našlo hnutí u daru 300 000 korun z roku 2020, uvedlo dnes v tiskové zprávě.
Soud v pátek 17. června v souvislosti s kauzou korupce v pražském dopravním podniku poslal do vazby Hlubučka a další dva obviněné. Patrně jde o podnikatele Zakaríu Nemraha a Redla, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny. Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.
Starostové dnes uvedli, že v souvislosti s kauzou opětovně prověřují všechny obdržené dary. Využívají při tom systém Cribis a internetový projekt Hlídačstátu.cz. „Tato kombinovaná prověrka dnes zjistila dar ve výši 300 000 korun z roku 2020 od soukromé osoby, která spoluvlastní firmu s jinou soukromou osobou, která má trvalé bydliště na stejné adrese jako Michal Redl,“ uvedli Starostové. Dary spojené s Redlem hnutí vrátí.
Deník N dnes uvedl, že Starostům od roku 2016 dorazily více než tři miliony korun od lidí a firem spojených s rodinou Redlových. Vedle zesnulého otce stíhaného podnikatele šlo i o lidi působící v orgánech společností spojených s Redlovými, napsal server. Částka 300 000 korun pak předloni dorazila od podnikatele Pavla Manďáka, který následně založil firmu s Redlovou partnerkou a Nemrahem, napsal Deník N.
Starostové prověřovali všechny dary i začátkem letošního roku. Reagovali tak na zprávy médií, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru a další od společnosti s trestně stíhaným spolumajitelem. Předseda hnutí Vít Rakušan tehdy uvedl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, ale zákonnost z hlediska veřejnosti nestačí. Hnutí proto oznámilo, že vrátí zhruba 3,42 milionu korun od právnických osob a nadále bude přijímat dary jen od fyzických osob.
Rakušan tento týden oznámil, že i kvůli kauze navrhne na podzim uspořádat předčasný sněm Starostů, který by měl obměnit vedení oslabené o zesnulého Věslava Michalika a europoslance Stanislava Polčáka, který v březnu rezignoval. Styky s Redlem plánuje Rakušan probrat s místopředsedou STAN a ministrem školství Petrem Gazdíkem, řekl dnes serveru Seznam Zprávy.
Gazdík nepatří mezi podezřelé, policisté ale zjistili, že se stýkal s Redlem. „Petr Gazdík ve spisu nefiguruje v žádné pozici podezřelého, kterému by se podsouvalo, že s panem Redlem cokoliv domlouval. (…) Nicméně celá situace vyvolává minimálně špatný dojem. Myslím, že každý soudný politik, který je v nějaké politické funkci, má vyvozovat zodpovědnost i z toho, co vyvolává nějaký dojem,“ řekl Seznam Zprávám Rakušan.
Gazdík ve čtvrtek ČTK napsal, že Redl nijak nezasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN. Všechny jemu známé informace sdělil poslancům klubu STAN. „Zeptal jsem se našich poslanců na názor. Stojí za mnou,“ uvedl. Na mimořádném sněmu hnutí na podzim chce obhajovat stranickou funkci. „Necítím žádnou vinu, nic špatného jsem neudělal,“ uvedl.
V souvislosti s Redlem se bude Rakušan zabývat i Českou poštou kvůli schůzce obviněného podnikatele s šéfem pošty Romanem Knapem v době, kdy byl ministrem vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „O očistu pošty a její odstřižení od podivných struktur, které na ni z mého pocitu působí, se snažím velmi důkladně,“ řekl Seznam Zprávám. Řešit bude Rakušan i pozici ředitele Knapa.