Starostové vrátí miliony, které dostali od firem. Hnutí chce zabránit pochybnostem

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Se souhlasem hnutí STAN)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Se souhlasem hnutí STAN

Hnutí Starostové a nezávislí vrátí finanční dary od právnických osob, které na účet přišly od parlamentních voleb až do dnešního dne. Celkem jde o 3,4 milionu korun. Na tiskové konferenci to řekl šéf hnutí Vít Rakušan.

„Byli jsme přesvědčení, že soulad se zákonem je kritérium, které bude dostatečné. Jak se ukázalo, dostatečné není,“ uvedl Rakušan, podle kterého hnutí žádný zákon neporušilo.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

„Jen dodržovat zákon zjevně v tomto případě nestačí – a my tento postoj respektujeme a zohlednili jsme ho. Žádné peníze nám nestojí za to, abychom riskovali důvěru, kterou nám lidé dali,“ dodal předseda hnutí STAN. To, že financování STANu není v rozporu se zákonem, je podle Rakušana možné dokázat.

Hnutí tak reagovalo na informace o finančních darech, které dostalo od firem se sídlem na Kypru a od trestně stíhaného podnikatele. STAN již dříve uvedl, že projde všechny dary, a pokud najde nějaké nejasnosti, připraví se na jejich vrácení.

„S naším nástupem do vlády se spojuje naděje na změnu politické kultury. Nechceme být tím hnutím, které bude zklamávat důvěru lidí. Nechceme zklamávat ani zatěžovat naše koaliční partnery. Jsme připraveni nastavit mnohem přísnější měřítka, než vyžaduje zákon a než uplatňují ostatní politické subjekty,“ dodal v dnešním prohlášení Rakušan.

Podle předsedy hnutí budou v budoucnu jednotliví dárci muset stvrdit, že nejsou trestně stíhaní. STAN chce údajně zabránit jakékoliv pochybnosti a plánuje předložit novelu zákona, která by ujasňovala financování politických stran a hnutích.

Šéf lidovců Marian Jurečka na twitteru rozhodnutí hnutí STAN vrátit finanční dary, u kterých jsou pochybnosti, ocenil. Už dříve uvedl, že požádal Rakušana, aby se otázkou financování STANu zabýval. Dodal, že přísnost k vládě je v pořádku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]