Ruský kosmický program zasáhla vážná událost. Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma členy posádky směřující k Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se dnes kvůli selhání nosné rakety nezdařil. Loď nouzově přistála v Kazachstánu a její posádka je podle posledních zpráv v pořádku. Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague komunikují se záchranáři. Na místo přistání dvacet kilometrů od města Džezkazgan podle agentury TASS vyrazily ruské vojenské vrtulníky.

Podle agentury RIA-Novosti byly po nezdařeném startu pozastaveny všechny ruské pilotované lety do vesmíru.

Ruský kosmický program se potýká v posledních letech s mnoha problémy, ale dosud se vyhýbaly pilotovaným letům. Nedávno ovšem došlo k úniku atmosféry z lodě Sojuz, která kotvila u ISS. Příčiny se vyšetřují, jedna z verzí hovořila o nedbalosti při výrobě. Konspirační teorie zašly tak daleko, že obvinily americké astronauty na stanici z navrtání otvoru do kabiny.

Loď Sojuz je považována za spolehlivou, byť hned její první start v roce 1967 přinesl smrt kosmonauta Vladimíra Komarova, protože program byl v době soupeření s Američany urychlený bez ohledu na bezpečnost. K přerušení startu došlo také u lodi, která měla nést označení Sojuz 18 v roce 1975. Také tehdy posádka přerušený let přežila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora