Startuje velká anketa Perly Česka. Hlasujte pro nejlepší film, knihu, stavbu a píseň posledních 30 let

(FORUM 24)

FOTO: FORUM 24

Dnešním dnem startujeme velkou čtenářskou anketu u příležitosti třiceti let samostatné České republiky. Vzpomeňte si na díla, na která můžeme být pyšni. Hlasujte pro nejlepší český film, českou knížku, českou stavbu a českou píseň. Zapojit se můžete ZDE. Každý hlasující navíc obdrží slevový kupon na nákup předplatného Týdeníku FORUM. Vedoucí kulturní rubriky Týdeníku FORUM Milan Tesař k tomu napsal:

Jestli máme my, Češi, na něco nesporný talent, je to sebepodceňování, hraničící se sebemrskačstvím. Jako by gesto hrdě vstát a zařvat do světa, že něco umíme, bylo nad naše síly. Ovládá nás strach, že by nás někdo okřikl, že by následoval výsměch „velkého světa“, jenž by nás odkázal zpátky, za vrcholky Krušných hor.

Vyhovuje nám být v pozici Davida, jenž nemá co ztratit, může jen překvapit a jednou za pár let – k překvapení celého světa – překonat Goliáše, třeba v hokeji Kanadu. To pak na okamžik vyrosteme a kdo neskáče, není Čech. Netrvá to dlouho. Druhý den ráno vystřízlivíme, znovu se stáhneme do sebe, ochotni poměřovat se jen sami se sebou na úrovni okresu, kde nehrozí konfrontace se skutečným světem. Když v Čechách vzniká něco mezinárodního a skvělého, bývá to doprovázené nedůvěrou, a většinou to vzniká navzdory okolí. To je česká specialita.

Jenomže my si myslíme, že je to do značné míry  jedno velké alibi. Malost, předpokládající, že se úspěch dostaví jenom náhodou, a tak s ním raději nepočítáme, abychom nebyli zklamaní, je vlastně strašně pohodlná.  Jít odhodlaně do soutěže často bolí, nicméně bez  konfrontace s velkými nikdy nevyrosteme.

My jsme to otočili. Se vší vážností předpokládáme, že tu velké věci vznikaly a vznikají, akorát je zlehčujeme, přehlížíme je, anebo jsme si na ně příliš rychle zvykli. A tak jsme se rozhodli vystavit je v jedné veliké expozici. Podmínkou, aby taková galerie vznikla, je vtáhnout do hry co nejvíce lidí.

Proto u příležitosti třiceti let samostatného státu, která se završí k poslednímu dni tohoto roku, vyhlašujeme velkou bilanční anketu s názvem PERLY ČESKA, hledající hodnotné počiny, jež po dobu jeho existence vznikly.

Hledáme nejlepší filmy, stavby, knížky a písničky, které na našem území vznikly po 1. lednu roku 1993. Princip je jednoduchý. Hlasujte pro jeden FILM, jednu STAVBU, jednu KNIHU a jednu PÍSEŇ z období posledních posledních třiceti let, tedy po 1. lednu 1993. 

HLASUJTE ZDE.

Celkové výsledky budou vyhlášeny v prosinci ve speciálním vydání Týdeníku FORUM a na webu FORUM 24. Průběžné výsledky sledujte na webu FORUM 24 a v Týdeníku FORUM. Ten, ve kterém hlasování také zahajujeme, bude od čtvrtka na stáncích. Pokud ale máte digitální předplatné (ke koupi ZDE), můžete jej číst už teď. Kromě Perel Česka třeba něco o tom, že Miloš Zeman pořádá svůj poslední večírek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články