Stát jako firma. Do Česka dorazila další vakcína, my ale o víkendu neočkujeme

Vakcína AstraZeneca (profimedia.cz)

Vakcína AstraZeneca | FOTO: profimedia.cz

Do České republiky dorazila třetí schválená vakcína, tentokrát od společnosti AstraZeneca. Zní to jako dobrá zpráva, viďte? Podle serveru Novinky.cz přišlo do skladu v Říčanech v pátek 19 200 dávek. Problém je ovšem v tom, že Česká republika je stát, který je řízený jako firma. Jako firma, ve které mají zaměstnanci o víkendu volno. S vakcínami se tedy nejspíše začne něco dít až v pondělí. A to premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný mluví o tom, v jak těžké epidemické situaci náš stát je. Tohle je zkrátka neuvěřitelná neschopnost.

Z ministerstva zdravotnictví se dozvídáme, že „v pondělí se začne s distribucí“. Naše země by se ve chvíli, kdy bude vakcín konečně dostatek, měla dostat na desítky, možná i stovky tisíc očkovaných denně. Dovedete si představit, že by to někdo z těch naprosto neschopných úředníků, kteří si o víkendu dávají šlofíka, zatímco umírají lidé, dokázal zorganizovat?

Eric Drooker

Je prostě neuvěřitelné, že čekáme celý víkend, než zase někdo začne něco dělat. Čísla navíc ukazují, že počty očkovaných během pracovního týdne a o víkendu jsou zásadně rozdílné od doby, kdy se s vakcinací začalo. My ale vážně nejsme v situaci, kdy můžeme rozlišovat pracovní a volné dny. Od rána do večera je nutné pracovat na tom, abychom epidemii konečně porazili. V takové době skutečně nelze vytvářet dojem, že cokoli na světě je normální, například sobota a neděle.

Jsme odkázáni na partu lidí k ničemu, jež vede chaotický mikromanažer, který řeší jenom to, jak vypadá v médiích a na facebooku. Jenže teď už není čas na sebeprezentaci, není čas na odpočinek a není čas ztrácet čas, chce se říci. Babiš místo toho říká nesmysly o nákupu vakcíny Sputnik, čímž od očkování odradí i tu menší část populace, která o vakcínu celou dobu stojí. Sputniku navíc není ani zdaleka dost, je to debata k ničemu a Babišovi se hodí jen na to, aby se zase objevil v televizi a vytvářel dojem, že je muž činu. To už je ale pryč, všichni víme, že jeho vedení čehokoli je naprostá tragédie, a krize to odhalila v plné nahotě.

Někteří lidé rádi říkají, že během pandemie se vláda nemá moc kritizovat. Předsedu ODS Petra Fialu leckdo odsuzoval, když řekl, že po skončení nouzového stavu by Babišův kabinet měl požádat o důvěru poslaneckou sněmovnu. Nejen to. Tahle marná vláda by měla okamžitě skončit. Kdokoli by to zvládl lépe, opravdu kdokoli. Přinejmenším by věděl, že když z této krize vede jen jedna jediná cesta, je nutné po ní jít co nejrychleji, a ne čekat na pondělní ráno, protože to na ministerstvu začínají úřední hodiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]