Stát nemá vyrábět pivo. Budvar skutečně nepatří nám všem, je čas ho prodat

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Markéta Pekarová Adamová se dotkla obránců našeho domácího kulturního dědictví. Deníku Právo řekla, že stát by měl prodat pivovar Budvar. Strhlo to okamžitě rozhořčené reakce rádoby vlastenců, kteří si myslí, že to pivo je asi taky trochu jejich, dokonce jsme se dozvěděli, že jde o „rodinné stříbro“, a ministr zemědělství Zdeněk Nekula použil absurdní přirovnání k ropným polím. Tak si to tedy řekněme. Neexistuje žádný důvod, aby stát měl pivovar. Stát je servisní organizace. A hra na nějaké naše společné vlastnictví a dědictví pro příští generace je trapná.

Předsedkyně TOP 09 to řekla dobře. Prohlásila, že není žádný racionální důvod k tomu, aby stát vařil pivo. A to je pravda. Kritici tohoto názoru, například z hnutí ANO a SPD, hrají na postkomunistickou nostalgii a dojem, že je dobře, když je něco vlastně tak trochu nás všech. Jenže není. On si někdo může ten Budvar, co nám všem patří, dát zadarmo? Ne, nemůže.

(Týdeník FORUM)

Vrcholem nesmyslných výroků bylo zmiňované Nekulovo prohlášení. „Stranickou „sestřenici” Markétu Pekarovou Adamovou mám rád a chápu, že to nemá v TOP 09 nyní jednoduché. Jednoznačně ale říkám, že Budějovický BUDVAR PRODÁVAT NEBUDEME. Loni tržby podniku překonaly poprvé 3 mld. Kč, zisk dosáhl 305 mil. Kč. Prodat Budvar je, jako by Saúdové prodali ropná pole,“ napsal na svůj twitterový účet.

Nehledě na to, že ropná pole jsou pro Saúdskou Arábii zásadní položkou, na rozdíl od Budvaru, jde hlavně o to, že Nekula se ani na okamžik nezamyslel nad principem. Je otázkou, zda se mají veřejné finance konsolidovat prodejem státního majetku, ale vlastně proč ne? Ve skutečnosti jde ale hlavně o správně pojmenovanou nesmyslnost tohoto vlastnického vztahu.

Kromě primitivního odkazování na vlasteneckou notu a národní majetek je tu jedna věc, která se některým politikům líbí na Budvaru daleko víc. Je sem možné odklidit mnoho lidí do dozorčí rady. Teplé a pohodlné místečko, které nikdo příliš nezkoumá. I to je věc, kterou ale vůbec k ničemu nepotřebujeme.

Ano, je čas prodat Budvar a je čas dotáhnout privatizaci. Protože stát toho má mít co nejméně. A ne, nikomu z vás, kdo jste proti prodeji, nepatří ani půllitr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]