Stát od září nebude hradit testy na koronavirus

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | FOTO: Vláda ČR

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že stát od 1. září nebude z veřejného pojištění hradit preventivní testy na koronavirus. 

„Od 1. září nebudou hrazené z veřejného zdravotního pojištění testy. Ty jsou určeny například pro cestování, návštěvy hospod či například pro návštěvy kulturních akcí,“ řekl ministr.

Změna byla zavedena, aby lidi motivovala nechat se naočkovat. „Očkování je přístupné prakticky komukoli, kdo se pro něj rozhodne,“ vysvětlil.

Zrušení hrazení preventivních testů ministr už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. Očkování je jedinou účinnou prevencí covidu-19. „Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,“ řekl dnes Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalováním nakažených, uvedl.

Testy indikované lékařem či hygienickou stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. Změna se nebude týkat ani dětí do 12 let a těch, kteří jsou uprostřed očkovacího cyklu.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už v minulých dnech vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Podle zástupců divadel to poškodí kulturní aktivity. Lidé, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy. Podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) utrpí turismus i návazné služby. Asociace bazénů a saun ČR odhaduje, že bez možnosti podstoupit preventivní test na koronavirus na náklady zdravotní pojišťovny klesne zájem o služby o 40 až 60 procent.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]