Stát předává stále více povinností na obce. A nijak jim nepomůže, nepřidává ani korunu. Někteří starostové jsou z toho nešťastní, nemají v rozpočtech peníze na to, aby přenesený výkon státní správy mohli zajišťovat. Případně musí krátit peníze, které by použili ve prospěch obyvatel. Chodníky, rekonstrukce, kultura atd. atd.. Po tom, co si někteří starostové stěžovali, jim ministryně financí Alena Schillerová poradila. V podstatě jim řekla, aby ty chybějící peníze vzali svým obyvatelům.

Starostové to dle rady ministryně financí a pravé ruky Andreje Babiše mají udělat prostřednictvím daně z nemovitosti. Její výši totiž určují právě zastupitelstva měst. Podle serveru Seznam zprávy to znamená například, že v Praze by majitelé za sedmdesátimetrový byt na místo dnešních 860 korun mohli platit až 4300 korun ročně. Ve většině měst by se ze současných 1200 korun mohla daň zvednout na 3000 korun.

Není divu, že se do zvyšování daně z nemovitosti většině starostů moc nechce. Jsou to oni, kdo se s obyvateli měst a obcí potkává každý den. Logicky je pro ně nepochopitelné, proč by měli své obyvatele trestat vyšší daní za to, že jim babišáci nasazují na úřad stále více úkolů a musejí zaměstnávat další a další úředníky. Proč by jejich platy měli hradit obyvatelé? Proč by měli starostové a zastupitelé trestat majitele bytů, domů, zahrad a dalších nemovitostí? Schillerová s Babišem od začátku nezvládají hospodařit s prostředky státu a takhle to končí. Svoji neschopnost alibisticky házejí na starosty a zastupitele.

Jenže, ne všichni starostové jsou bolševici s předrevolučním uvažováním, které tak pěkně odprezentovala Alena Schillerová. Ministryně vlády, která umí jen dusit obyvatele přes buzerační nástroje (EET, kontrolní hlášení, …) a zvládá jen navyšovat výdaje státu, které mají hradit obyvatelé, nebo EU.

Prý vláda odborníků. Říkal před časem jeden pan premiér. Ten premiér, který byl následně opakovaně usvědčen ze lži. A momentálně mu hrozí minimálně deset let vězení a dělá České republice ostudu po celém světě. Je dobře, že země má alespoň rozumné starosty a zastupitele obcí a měst.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora