Stát proplatí Agrofertu některé zastavené dotace. Bojí se žaloby

Eric Drooker

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplatí  holdingu Agrofert některé z dosud pozastavených dotací. Firmy, které si premiér Andrej Babiš formálně odložil do svěřenských fondů, tak od státu, který rovněž ovládá Andrej Babiš, dostanou dalších 51,2 milionu korun. Důvod? Podle zástupců fondu není důvod dotace zadržovat. Fond se prý nechce vystavovat riziku žaloby ze strany Agrofertu. Tedy situace, kdy by firma premiéra žalovala stát vedený premiérem.

Proplaceny mají být dotace schválené mezi únorem 2017, kdy Babiš Agrofert formálně nechal ovládat svojí manželkou a několika právníky, a srpnem 2018, kdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Informaci jako první přinesla ČTK.

Česká tisková kancelář také uvádí, že dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude. ČR nyní čeká na výsledné znění auditní zprávy Evropské komise právě k Babišovu střetu zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner