Stát rezignoval na svoji povinnost. Podáme ústavní žaloby kvůli nájemnému, oznámili senátoři

Senátoři Tomáš Czernin a Zdeněk Nytra (Archiv Senát)

Senátoři Tomáš Czernin a Zdeněk Nytra | FOTO: Archiv Senát

Senátoři si přejí, aby se kroky z pera vlády zabýval Ústavní soud. Stát rezignoval na svoji povinnost pomoci osobám, které jsou přímo napadeny, řekl dnes novinářům senátor Tomáš Czernin (TOP 09). V návaznosti na to představil společně s kolegou Zdeňkem Nytrou (ODS) dvojici připravovaných ústavních stížností v souvislosti s nájemným. 

V rámci schváleného odkladu plateb nájemného došlo totiž podle Czernina k omezení vlastnického práva majitelů nemovitostí, a to bez náhrady. Zdůraznil přitom, že tato práva přímo vyplývají z Listiny základních práv a svobod.

Upravená pravidla vycházejí z novely zákona, jež zakazuje vystěhování nájemníků, kteří nebudou moci kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru od vyhlášení těchto opatření až do konce července platit nájemné. Na uhrazení pak mají čas do 31. prosince. Přestože se horní komora pokoušela rozhodnutí vrátit, vládní většina ve Sněmovně podpořená komunisty senátory přehlasovala.

Zákaz zvyšování nájemného na dobu neurčitou

Druhá stížnost k Ústavnímu soudu se pak týká vládního nařízení z minulého týdne, které má za následek zastropování nájemného v bytech. Samo moratorium by podle Nytry nepředstavovalo větší problém, jelikož stanovení výše nájmů většinou končí dohodou stran, rozhodnutí je však podle něho v přímém rozporu se zákonem o cenách. „Legislativa umožňuje provést cenovou regulaci pouze na období jednoho roku, ale nařízení je formulováno tak, že bude platit do konce platnosti přijatých krizových opatření,“ konstatuje Nytra.

Jelikož se toto opatření podle něj nemusí přímo vztahovat na nouzový stav, upozorňuje, že případná opatření ministerstva zdravotnictví či jednotlivých krajských hygienických stanic by mohla trvání těchto omezení prodloužit na dva či tři roky, ale také na více let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]