Stát se má do týdne omluvit za Zemanovu lež o Peroutkovi. Nikomu se nechce

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Ostudný případ Zemanova nepravdivého výroku o Ferdinandu Peroutkovi se už táhne jako seriál Třicet případů majora Zemana. Teď tu máme další díl. Ministerstvo financí, advokát Hradu i zástupce Terezie Kaslové dostali v případu Peroutkova článku pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, „státu začala v úterý běžet sedmidenní lhůta, během níž se má omluvit Terezii Kaslové, vnučce po novináři Ferdinandu Peroutkovi.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Právě dnes totiž ministerstvo financí dostalo pravomocný rozsudek pražského městského soudu. Ten letos na začátku července rozhodl, že se stát právě prostřednictvím ministerstva má omluvit za prezidenta Miloše Zemana. Důvodem je Zemanův výrok z ledna 2015, kdy na konferenci k výročí konce holokaustu tvrdil, že Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Jenže odvolací soud řekl, že tento článek dědeček Kaslové nenapsal. Ministerstvo však zatím neplánuje, že by se za prezidenta Zemana omlouvalo.“

Ministerstvo financí se ale do omluvy nehrne, protože podle svého mluvčího soudí, že „veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci“. Tak to sdělil Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

Až k takové trapnosti jsme dospěli kvůli tomu, že Zeman má značně volný vztah k pravdě, mírně řečeno, a protože podle článku 54 odstavce 3 Ústavy je prezident republiky z výkonu funkce neodpovědný. To někteří ústavní právníci vykládají tak, že není odpovědný politicky poslanecké sněmovně, nebo že nemůže být během výkonu své funkce stíhán. A tak dále. Takovéhle spory jsou nudné a k ničemu, protože Zeman v sobě nemá ani zlomek charakteru, aby prostě hned na začátku řekl, že se spletl. Není povinností nikoho dokazovat, že nějaký takový článek v časopise Přítomnost nevyšel. Dokazovat musí ten, kdo tvrdí, že něco existuje. V žádném čísle Přítomnosti za celou dobu existence časopisu ale nic takového nevyšlo, nikdo to nikdy neviděl.

Nesmysly vykládal a stále na nich trvá Ing. Miloš Zeman. Stát s tím nemá co dělat. Tohle nemáme ohledně výkonu funkce prezidenta skutečně moc dobře nastavené. Pomocí demagogie se prezidentem stal a stejně nechutným stylem pokračuje.

Spor o Peroutku je především symbolická záležitost. Ukazuje pravou podobu Zemanova zvráceného charakteru a také na stav mysli jeho voličů a politiků, kteří zabránili tomu, aby se jeho řádění v jiných věcech dostalo k Ústavnímu soudu.

Možná se neodpovědnost Zemana z výkonu jeho funkce částečně vyřeší tím, že už ji příliš nevykonává, ale škodit může tahle hadrová loutka v rukách vnějších sil do posledních chvil v úřadě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]