Stát se neomluvil za Zemanův lživý výrok. Podám návrh na exekuci, chci se jen domoci omluvy, říká Peroutkova vnučka

Prezident Miloš Zeman  (Twitter (PREZIDENTmluvci))

Prezident Miloš Zeman | FOTO: Twitter (PREZIDENTmluvci)

Uplynula lhůta, během které se měl stát omluvit za Miloše Zemana vnučce novináře Ferdinanda Peroutky. Uzavřela by se tak dlouhá kapitola, kterou v lednu 2015 otevřel český prezident svým lživým výrokem. Jenže stát se neomluvil. Stejně jako prezident. Advokát Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové tak chce podat návrh na exekuci. Kaslová to potvrdila pro FORUM 24. 

Omluvu nařídil na začátku července Městský soud v Praze státu – konkrétně ministerstvu financí. Poté, co toto úterý resort nevyužil ani posledního termínu k omluvě, sáhne advokát k dalšímu kroku – tedy podání návrhu na exekuci.

„Znamenalo by to nutnost vyplacení jakési částky, ale o žádnou satisfakci by samozřejmě nešlo. Snažím se jen veškerými možnými prostředky domoci omluvy,“ řekla pro FORUM 24 Terezie Kaslová s tím, že by byla nejraději, kdyby omluva přišla přímo od prezidenta Zemana.

Prezident Miloš Zeman  (Twitter (PREZIDENTmluvci))

Žádost o exekuci podá během dneška nebo zítřka. To redakci FORUM 24 následně potvrdil i její advokát František Vyskočil. „Budeme ji podávat v průběhu tohoto týdne. Uvidíme, jak rychle žádost připravíme a kdy dostaneme od soudu rozsudek s vyznačenou doložkou právní moci, což je pro exekuci nutné,“ vysvětlil.

„V tomto případě, když Česká republika, tedy ministerstvo financí, dobrovolně nesplní to, co soud uložil – čili neomluví se paní Kaslové, tak exekutor může přistoupit k opakovanému udělování pokuty až do výše sta tisíc korun,“ dodává.

„Tyto pokuty nejdou ve prospěch paní Kaslové, jde o příjem státu. Čili paradoxně: kdyby to muselo ministerstvo financí platit, tak to půjde z jedné kapsy do druhé. Tyto pokuty jsou ukládány tak dlouho, dokud stát uloženou povinnost nesplní.“

Advokát Kaslové následně podá dovolání, stejně jako ho podal stát. „Máme pravomocný rozsudek pro část výroků, které jsme žalovali. U těch výroků, kde jsme úspěšní nebyli, což je ‚zpívání s anděly a vytí s vlky‘, podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, stejně jako to udělalo ministerstvo financí u těch výroků, kde nám soud vyhověl,“ říká Vyskočil.

Nejvyšší soud zamíchal kartami a přehodil původní rozhodnutí (tedy že se má omluvit Kancelář prezidenta) na ministerstvo financí, protože dospěl k závěru, že by věc neměla být posuzována podle občanského zákoníku, ale podle zákona o odpovědnosti státu za způsobenou škodu.

„Teď vůbec netuším, co s tím Nejvyšší soud po těch letech může udělat. Buď to celé zruší a vrátí zpět, jak to udělal už před několika lety, nebo to potvrdí. Doufám, že vyhoví nám,“ dodal advokát.

Twitter J. Ovčáčka

Miloš Zeman

 

Pět a půl roku tahanic

Celá kauza se tak dále vleče už více než 5,5 roku.

Prezident Zeman promluvil v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu během svého vymezování se vůči intelektuálům o jejich selhávání v krizové situaci. U toho naznačil, že Peroutka projevil sympatie s nacismem.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ řekl.

Jenže text s tímto titulkem neexistuje, což ostatně potvrdilo i dlouhosáhlé, intenzivní hledání onoho článku. Nikde nebyl k nalezení. Poctivě hledal i mluvčí Jiří Ovčáček – a i on byl ve svých snahách neúspěšný. „Bohužel se mi nepodařilo ten článek najít. Tím neříkám, že neexistuje. Já v tom plně důvěřuji panu prezidentovi, který se s tímto článkem seznámil,“ prozradil tehdy.

Vnučka Peroutky vyzvala prezidenta k omluvě a koncem dubna 2015 podala na Českou republiku žalobu na ochranu osobnosti. Miloš Zeman mezitím nejdříve připustil možnou omluvu, pokud se do června článek nenajde, pak se ale rozhodl rozjet vyšší mediální hru: omluvit se může jen za nenalezení textu.

Následně se obrátil na veřejnost a slíbil 100 tisíc korun tomu, komu se onen článek povede nalézt. Důvodem vypsání této odměny bylo prý ověření toho, zda článek náhodou nepodlehl dobové cenzuře. Jenže ani to k jeho nalezení nepomohlo. Začala tak plejáda soudních sporů, která pokračuje dodnes.

Za tu dobu se objevily zlé jazyky, které tvrdí, že si Zeman zřejmě spletl autora i titul a nepočítal s tím, že by jeho chybu někdo mohl ověřovat. Nápadně podobná věta se totiž objevila v knize Matka Noc od Kurta Vonneguta. „(…) Newyorské Daily News zase přišly s tím, že mým největším válečným zločinem je to, že jsem se nezachoval jako džentlmen a nesprovodil se ze světa sám. Z čehož plyne, že Hitler byl patrně džentlmen,“ píše se na jedné ze stran knihy.

Akademická veřejnost i soudy se jasně shodují, že výrok Miloše Zemana je lež. Lež, za kterou by se prostě měl omluvit sám, a nezkoušet to umlčet přes justiční systém a nedůstojné soudní tahanice. Zatím to tak ale stále nevypadá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]